Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. nabatealaisiin liittyvä

Substantiivi

  1. (historia) nabatealaiset Palestiinan itäosissa, Jordanian eteläosissa n. 300 eaa.– 600 jaa. elänyt kansa

Esimerkit

  • nabatealainen kirjoitus
  • Ainakin huomattava osa nabatealaisista oli arabeja, mutta arabian kieltä ruvettiin kirjoittamaan vähittäin vasta 300–500-luvuilla jKr. Jo nabatealaisilla esiintyi heidän kirjoittaessaan arameaa taipumusta sitoa kirjaimia toisiinsa, ja tämä suuntaus muodostui normaalimenettelyksi arabiaa kirjoitettaessa.

Taivutusmuodot

MonikkonabatealaisetMonikkonabatealaiseni
MonikkonabatealaisesiMonikkonabatealaisemme
MonikkonabatealaisenneMonikkonabatealaisensa
GenetiivinabatealaisenGenetiivinabatealaiseni
GenetiivinabatealaisesiGenetiivinabatealaisemme
GenetiivinabatealaisenneGenetiivinabatealaisensa
Monikon genetiivinabatealaistenMonikon genetiivinabatealaisien
Monikon genetiivinabatealaisteniMonikon genetiivinabatealaisieni
Monikon genetiivinabatealaistesiMonikon genetiivinabatealaisiesi
Monikon genetiivinabatealaistemmeMonikon genetiivinabatealaisiemme
Monikon genetiivinabatealaistenneMonikon genetiivinabatealaisienne
Monikon genetiivinabatealaistensaMonikon genetiivinabatealaisiensa
PartitiivinabatealaistaPartitiivinabatealaistani
PartitiivinabatealaistasiPartitiivinabatealaistamme
PartitiivinabatealaistannePartitiivinabatealaistaan
PartitiivinabatealaistansaMonikon partitiivinabatealaisia
Monikon partitiivinabatealaisianiMonikon partitiivinabatealaisiasi
Monikon partitiivinabatealaisiammeMonikon partitiivinabatealaisianne
Monikon partitiivinabatealaisiaanMonikon partitiivinabatealaisiansa
InessiivinabatealaisessaInessiivinabatealaisessani
InessiivinabatealaisessasiInessiivinabatealaisessamme
InessiivinabatealaisessanneInessiivinabatealaisessaan
InessiivinabatealaisessansaMonikon inessiivinabatealaisissa
Monikon inessiivinabatealaisissaniMonikon inessiivinabatealaisissasi
Monikon inessiivinabatealaisissammeMonikon inessiivinabatealaisissanne
Monikon inessiivinabatealaisissaanMonikon inessiivinabatealaisissansa
ElatiivinabatealaisestaElatiivinabatealaisestani
ElatiivinabatealaisestasiElatiivinabatealaisestamme
ElatiivinabatealaisestanneElatiivinabatealaisestaan
ElatiivinabatealaisestansaMonikon elatiivinabatealaisista
Monikon elatiivinabatealaisistaniMonikon elatiivinabatealaisistasi
Monikon elatiivinabatealaisistammeMonikon elatiivinabatealaisistanne
Monikon elatiivinabatealaisistaanMonikon elatiivinabatealaisistansa
IllatiivinabatealaiseenIllatiivinabatealaiseeni
IllatiivinabatealaiseesiIllatiivinabatealaiseemme
IllatiivinabatealaiseenneIllatiivinabatealaiseensa
Monikon illatiivinabatealaisiinMonikon illatiivinabatealaisiini
Monikon illatiivinabatealaisiisiMonikon illatiivinabatealaisiimme
Monikon illatiivinabatealaisiinneMonikon illatiivinabatealaisiinsa
AdessiivinabatealaisellaAdessiivinabatealaisellani
AdessiivinabatealaisellasiAdessiivinabatealaisellamme
AdessiivinabatealaisellanneAdessiivinabatealaisellaan
AdessiivinabatealaisellansaMonikon adessiivinabatealaisilla
Monikon adessiivinabatealaisillaniMonikon adessiivinabatealaisillasi
Monikon adessiivinabatealaisillammeMonikon adessiivinabatealaisillanne
Monikon adessiivinabatealaisillaanMonikon adessiivinabatealaisillansa
AblatiivinabatealaiseltaAblatiivinabatealaiseltani
AblatiivinabatealaiseltasiAblatiivinabatealaiseltamme
AblatiivinabatealaiseltanneAblatiivinabatealaiseltaan
AblatiivinabatealaiseltansaMonikon ablatiivinabatealaisilta
Monikon ablatiivinabatealaisiltaniMonikon ablatiivinabatealaisiltasi
Monikon ablatiivinabatealaisiltammeMonikon ablatiivinabatealaisiltanne
Monikon ablatiivinabatealaisiltaanMonikon ablatiivinabatealaisiltansa
AllatiivinabatealaiselleAllatiivinabatealaiselleni
AllatiivinabatealaisellesiAllatiivinabatealaisellemme
AllatiivinabatealaisellenneAllatiivinabatealaiselleen
AllatiivinabatealaisellensaMonikon allatiivinabatealaisille
Monikon allatiivinabatealaisilleniMonikon allatiivinabatealaisillesi
Monikon allatiivinabatealaisillemmeMonikon allatiivinabatealaisillenne
Monikon allatiivinabatealaisilleenMonikon allatiivinabatealaisillensa
EssiivinabatealaisenaEssiivinabatealaisenani
EssiivinabatealaisenasiEssiivinabatealaisenamme
EssiivinabatealaisenanneEssiivinabatealaisenaan
EssiivinabatealaisenansaMonikon essiivinabatealaisina
Monikon essiivinabatealaisinaniMonikon essiivinabatealaisinasi
Monikon essiivinabatealaisinammeMonikon essiivinabatealaisinanne
Monikon essiivinabatealaisinaanMonikon essiivinabatealaisinansa
TranslatiivinabatealaiseksiTranslatiivinabatealaisekseni
TranslatiivinabatealaiseksesiTranslatiivinabatealaiseksemme
TranslatiivinabatealaiseksenneTranslatiivinabatealaisekseen
TranslatiivinabatealaiseksensaMonikon translatiivinabatealaisiksi
Monikon translatiivinabatealaisikseniMonikon translatiivinabatealaisiksesi
Monikon translatiivinabatealaisiksemmeMonikon translatiivinabatealaisiksenne
Monikon translatiivinabatealaisikseenMonikon translatiivinabatealaisiksensa
Monikon instruktiivinabatealaisinAbessiivinabatealaisetta
AbessiivinabatealaisettaniAbessiivinabatealaisettasi
AbessiivinabatealaisettammeAbessiivinabatealaisettanne
AbessiivinabatealaisettaanAbessiivinabatealaisettansa
Monikon abessiivinabatealaisittaMonikon abessiivinabatealaisittani
Monikon abessiivinabatealaisittasiMonikon abessiivinabatealaisittamme
Monikon abessiivinabatealaisittanneMonikon abessiivinabatealaisittaan
Monikon abessiivinabatealaisittansaMonikon komitatiivinabatealaisine
Monikon komitatiivinabatealaisineniMonikon komitatiivinabatealaisinesi
Monikon komitatiivinabatealaisinemmeMonikon komitatiivinabatealaisinenne
Monikon komitatiivinabatealaisineenMonikon komitatiivinabatealaisinensa
Monikon akkusatiivinabatealaisetMonikon akkusatiivinabatealaiseni
Monikon akkusatiivinabatealaisesiMonikon akkusatiivinabatealaisemme
Monikon akkusatiivinabatealaisenneMonikon akkusatiivinabatealaisensa
AkkusatiivinabatealaiseniAkkusatiivinabatealaisesi
AkkusatiivinabatealaisemmeAkkusatiivinabatealaisenne
Akkusatiivinabatealaisensa