Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
Opioidireseptori näyttäisi olevan yhdyssana. Kokeile hakea yhdyssanan osia erikseen:
| Monikko | opioidireseptorit | Genetiivi | opioidireseptorin |
| Monikon genetiivi | opioidireseptorien | Monikon genetiivi | opioidireseptoreiden |
| Monikon genetiivi | opioidireseptoreitten | Partitiivi | opioidireseptoria |
| Monikon partitiivi | opioidireseptoreita | Monikon partitiivi | opioidireseptoreja |
| Inessiivi | opioidireseptorissa | Monikon inessiivi | opioidireseptoreissa |
| Elatiivi | opioidireseptorista | Monikon elatiivi | opioidireseptoreista |
| Illatiivi | opioidireseptoriin | Monikon illatiivi | opioidireseptoreihin |
| Adessiivi | opioidireseptorilla | Monikon adessiivi | opioidireseptoreilla |
| Ablatiivi | opioidireseptorilta | Monikon ablatiivi | opioidireseptoreilta |
| Allatiivi | opioidireseptorille | Monikon allatiivi | opioidireseptoreille |
| Essiivi | opioidireseptorina | Monikon essiivi | opioidireseptoreina |
| Translatiivi | opioidireseptoriksi | Monikon translatiivi | opioidireseptoreiksi |
| Monikon instruktiivi | opioidireseptorein | Abessiivi | opioidireseptoritta |
| Monikon abessiivi | opioidireseptoreitta | Monikon akkusatiivi | opioidireseptorit |