| Monikko | harjoituskurssit | Genetiivi | harjoituskurssin |
| Monikon genetiivi | harjoituskurssien | Partitiivi | harjoituskurssia |
| Monikon partitiivi | harjoituskursseja | Inessiivi | harjoituskurssissa |
| Monikon inessiivi | harjoituskursseissa | Elatiivi | harjoituskurssista |
| Monikon elatiivi | harjoituskursseista | Illatiivi | harjoituskurssiin |
| Monikon illatiivi | harjoituskursseihin | Adessiivi | harjoituskurssilla |
| Monikon adessiivi | harjoituskursseilla | Ablatiivi | harjoituskurssilta |
| Monikon ablatiivi | harjoituskursseilta | Allatiivi | harjoituskurssille |
| Monikon allatiivi | harjoituskursseille | Essiivi | harjoituskurssina |
| Monikon essiivi | harjoituskursseina | Translatiivi | harjoituskurssiksi |
| Monikon translatiivi | harjoituskursseiksi | Monikon instruktiivi | harjoituskurssein |
| Abessiivi | harjoituskurssitta | Monikon abessiivi | harjoituskursseitta |
| Monikon akkusatiivi | harjoituskurssit |