| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | farmasia | |
| Monikko | lihasrelaksantit | Genetiivi | lihasrelaksantin |
| Monikon genetiivi | lihasrelaksanttien | Partitiivi | lihasrelaksanttia |
| Monikon partitiivi | lihasrelaksantteja | Inessiivi | lihasrelaksantissa |
| Monikon inessiivi | lihasrelaksanteissa | Elatiivi | lihasrelaksantista |
| Monikon elatiivi | lihasrelaksanteista | Illatiivi | lihasrelaksanttiin |
| Monikon illatiivi | lihasrelaksantteihin | Adessiivi | lihasrelaksantilla |
| Monikon adessiivi | lihasrelaksanteilla | Ablatiivi | lihasrelaksantilta |
| Monikon ablatiivi | lihasrelaksanteilta | Allatiivi | lihasrelaksantille |
| Monikon allatiivi | lihasrelaksanteille | Essiivi | lihasrelaksanttina |
| Monikon essiivi | lihasrelaksantteina | Translatiivi | lihasrelaksantiksi |
| Monikon translatiivi | lihasrelaksanteiksi | Monikon instruktiivi | lihasrelaksantein |
| Abessiivi | lihasrelaksantitta | Monikon abessiivi | lihasrelaksanteitta |
| Monikon akkusatiivi | lihasrelaksantit |