| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | hyppäävät | Monikko | hyppääväni |
| Monikko | hyppääväsi | Monikko | hyppäävämme |
| Monikko | hyppäävänne | Monikko | hyppäävänsä |
| Genetiivi | hyppäävän | Genetiivi | hyppääväni |
| Genetiivi | hyppääväsi | Genetiivi | hyppäävämme |
| Genetiivi | hyppäävänne | Genetiivi | hyppäävänsä |
| Monikon genetiivi | hyppäävien | Monikon genetiivi | hyppäävieni |
| Monikon genetiivi | hyppääviesi | Monikon genetiivi | hyppääviemme |
| Monikon genetiivi | hyppäävienne | Monikon genetiivi | hyppääviensä |
| Partitiivi | hyppäävää | Partitiivi | hyppäävääni |
| Partitiivi | hyppäävääsi | Partitiivi | hyppääväämme |
| Partitiivi | hyppääväänne | Partitiivi | hyppääväänsä |
| Monikon partitiivi | hyppääviä | Monikon partitiivi | hyppääviäni |
| Monikon partitiivi | hyppääviäsi | Monikon partitiivi | hyppääviämme |
| Monikon partitiivi | hyppääviänne | Monikon partitiivi | hyppääviään |
| Monikon partitiivi | hyppääviänsä | Inessiivi | hyppäävässä |
| Inessiivi | hyppäävässäni | Inessiivi | hyppäävässäsi |
| Inessiivi | hyppäävässämme | Inessiivi | hyppäävässänne |
| Inessiivi | hyppäävässään | Inessiivi | hyppäävässänsä |
| Monikon inessiivi | hyppäävissä | Monikon inessiivi | hyppäävissäni |
| Monikon inessiivi | hyppäävissäsi | Monikon inessiivi | hyppäävissämme |
| Monikon inessiivi | hyppäävissänne | Monikon inessiivi | hyppäävissään |
| Monikon inessiivi | hyppäävissänsä | Elatiivi | hyppäävästä |
| Elatiivi | hyppäävästäni | Elatiivi | hyppäävästäsi |
| Elatiivi | hyppäävästämme | Elatiivi | hyppäävästänne |
| Elatiivi | hyppäävästään | Elatiivi | hyppäävästänsä |
| Monikon elatiivi | hyppäävistä | Monikon elatiivi | hyppäävistäni |
| Monikon elatiivi | hyppäävistäsi | Monikon elatiivi | hyppäävistämme |
| Monikon elatiivi | hyppäävistänne | Monikon elatiivi | hyppäävistään |
| Monikon elatiivi | hyppäävistänsä | Illatiivi | hyppäävään |
| Illatiivi | hyppäävääni | Illatiivi | hyppäävääsi |
| Illatiivi | hyppääväämme | Illatiivi | hyppääväänne |
| Illatiivi | hyppääväänsä | Monikon illatiivi | hyppääviin |
| Monikon illatiivi | hyppääviini | Monikon illatiivi | hyppääviisi |
| Monikon illatiivi | hyppääviimme | Monikon illatiivi | hyppääviinne |
| Monikon illatiivi | hyppääviinsä | Adessiivi | hyppäävällä |
| Adessiivi | hyppäävälläni | Adessiivi | hyppäävälläsi |
| Adessiivi | hyppäävällämme | Adessiivi | hyppäävällänne |
| Adessiivi | hyppäävällään | Adessiivi | hyppäävällänsä |
| Monikon adessiivi | hyppäävillä | Monikon adessiivi | hyppäävilläni |
| Monikon adessiivi | hyppäävilläsi | Monikon adessiivi | hyppäävillämme |
| Monikon adessiivi | hyppäävillänne | Monikon adessiivi | hyppäävillään |
| Monikon adessiivi | hyppäävillänsä | Ablatiivi | hyppäävältä |
| Ablatiivi | hyppäävältäni | Ablatiivi | hyppäävältäsi |
| Ablatiivi | hyppäävältämme | Ablatiivi | hyppäävältänne |
| Ablatiivi | hyppäävältään | Ablatiivi | hyppäävältänsä |
| Monikon ablatiivi | hyppääviltä | Monikon ablatiivi | hyppääviltäni |
| Monikon ablatiivi | hyppääviltäsi | Monikon ablatiivi | hyppääviltämme |
| Monikon ablatiivi | hyppääviltänne | Monikon ablatiivi | hyppääviltään |
| Monikon ablatiivi | hyppääviltänsä | Allatiivi | hyppäävälle |
| Allatiivi | hyppäävälleni | Allatiivi | hyppäävällesi |
| Allatiivi | hyppäävällemme | Allatiivi | hyppäävällenne |
| Allatiivi | hyppäävälleen | Allatiivi | hyppäävällensä |
| Monikon allatiivi | hyppääville | Monikon allatiivi | hyppäävilleni |
| Monikon allatiivi | hyppäävillesi | Monikon allatiivi | hyppäävillemme |
| Monikon allatiivi | hyppäävillenne | Monikon allatiivi | hyppäävilleen |
| Monikon allatiivi | hyppäävillensä | Essiivi | hyppäävänä |
| Essiivi | hyppäävänäni | Essiivi | hyppäävänäsi |
| Essiivi | hyppäävänämme | Essiivi | hyppäävänänne |
| Essiivi | hyppäävänään | Essiivi | hyppäävänänsä |
| Monikon essiivi | hyppäävinä | Monikon essiivi | hyppäävinäni |
| Monikon essiivi | hyppäävinäsi | Monikon essiivi | hyppäävinämme |
| Monikon essiivi | hyppäävinänne | Monikon essiivi | hyppäävinään |
| Monikon essiivi | hyppäävinänsä | Translatiivi | hyppääväksi |
| Translatiivi | hyppääväkseni | Translatiivi | hyppääväksesi |
| Translatiivi | hyppääväksemme | Translatiivi | hyppääväksenne |
| Translatiivi | hyppääväkseen | Translatiivi | hyppääväksensä |
| Monikon translatiivi | hyppääviksi | Monikon translatiivi | hyppäävikseni |
| Monikon translatiivi | hyppääviksesi | Monikon translatiivi | hyppääviksemme |
| Monikon translatiivi | hyppääviksenne | Monikon translatiivi | hyppäävikseen |
| Monikon translatiivi | hyppääviksensä | Monikon instruktiivi | hyppäävin |
| Abessiivi | hyppäävättä | Abessiivi | hyppäävättäni |
| Abessiivi | hyppäävättäsi | Abessiivi | hyppäävättämme |
| Abessiivi | hyppäävättänne | Abessiivi | hyppäävättään |
| Abessiivi | hyppäävättänsä | Monikon abessiivi | hyppäävittä |
| Monikon abessiivi | hyppäävittäni | Monikon abessiivi | hyppäävittäsi |
| Monikon abessiivi | hyppäävittämme | Monikon abessiivi | hyppäävittänne |
| Monikon abessiivi | hyppäävittään | Monikon abessiivi | hyppäävittänsä |
| Monikon komitatiivi | hyppäävine | Monikon komitatiivi | hyppäävineni |
| Monikon komitatiivi | hyppäävinesi | Monikon komitatiivi | hyppäävinemme |
| Monikon komitatiivi | hyppäävinenne | Monikon komitatiivi | hyppäävineen |
| Monikon komitatiivi | hyppäävinensä | Monikon akkusatiivi | hyppäävät |
| Monikon akkusatiivi | hyppääväni | Monikon akkusatiivi | hyppääväsi |
| Monikon akkusatiivi | hyppäävämme | Monikon akkusatiivi | hyppäävänne |
| Monikon akkusatiivi | hyppäävänsä | Akkusatiivi | hyppääväni |
| Akkusatiivi | hyppääväsi | Akkusatiivi | hyppäävämme |
| Akkusatiivi | hyppäävänne | Akkusatiivi | hyppäävänsä |