Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkohyppäävätMonikkohyppääväni
MonikkohyppääväsiMonikkohyppäävämme
MonikkohyppäävänneMonikkohyppäävänsä
GenetiivihyppäävänGenetiivihyppääväni
GenetiivihyppääväsiGenetiivihyppäävämme
GenetiivihyppäävänneGenetiivihyppäävänsä
Monikon genetiivihyppäävienMonikon genetiivihyppäävieni
Monikon genetiivihyppääviesiMonikon genetiivihyppääviemme
Monikon genetiivihyppäävienneMonikon genetiivihyppääviensä
PartitiivihyppäävääPartitiivihyppäävääni
PartitiivihyppäävääsiPartitiivihyppääväämme
PartitiivihyppääväännePartitiivihyppääväänsä
Monikon partitiivihyppääviäMonikon partitiivihyppääviäni
Monikon partitiivihyppääviäsiMonikon partitiivihyppääviämme
Monikon partitiivihyppääviänneMonikon partitiivihyppääviään
Monikon partitiivihyppääviänsäInessiivihyppäävässä
InessiivihyppäävässäniInessiivihyppäävässäsi
InessiivihyppäävässämmeInessiivihyppäävässänne
InessiivihyppäävässäänInessiivihyppäävässänsä
Monikon inessiivihyppäävissäMonikon inessiivihyppäävissäni
Monikon inessiivihyppäävissäsiMonikon inessiivihyppäävissämme
Monikon inessiivihyppäävissänneMonikon inessiivihyppäävissään
Monikon inessiivihyppäävissänsäElatiivihyppäävästä
ElatiivihyppäävästäniElatiivihyppäävästäsi
ElatiivihyppäävästämmeElatiivihyppäävästänne
ElatiivihyppäävästäänElatiivihyppäävästänsä
Monikon elatiivihyppäävistäMonikon elatiivihyppäävistäni
Monikon elatiivihyppäävistäsiMonikon elatiivihyppäävistämme
Monikon elatiivihyppäävistänneMonikon elatiivihyppäävistään
Monikon elatiivihyppäävistänsäIllatiivihyppäävään
IllatiivihyppäävääniIllatiivihyppäävääsi
IllatiivihyppääväämmeIllatiivihyppääväänne
IllatiivihyppääväänsäMonikon illatiivihyppääviin
Monikon illatiivihyppääviiniMonikon illatiivihyppääviisi
Monikon illatiivihyppääviimmeMonikon illatiivihyppääviinne
Monikon illatiivihyppääviinsäAdessiivihyppäävällä
AdessiivihyppäävälläniAdessiivihyppäävälläsi
AdessiivihyppäävällämmeAdessiivihyppäävällänne
AdessiivihyppäävälläänAdessiivihyppäävällänsä
Monikon adessiivihyppäävilläMonikon adessiivihyppäävilläni
Monikon adessiivihyppäävilläsiMonikon adessiivihyppäävillämme
Monikon adessiivihyppäävillänneMonikon adessiivihyppäävillään
Monikon adessiivihyppäävillänsäAblatiivihyppäävältä
AblatiivihyppäävältäniAblatiivihyppäävältäsi
AblatiivihyppäävältämmeAblatiivihyppäävältänne
AblatiivihyppäävältäänAblatiivihyppäävältänsä
Monikon ablatiivihyppääviltäMonikon ablatiivihyppääviltäni
Monikon ablatiivihyppääviltäsiMonikon ablatiivihyppääviltämme
Monikon ablatiivihyppääviltänneMonikon ablatiivihyppääviltään
Monikon ablatiivihyppääviltänsäAllatiivihyppäävälle
AllatiivihyppäävälleniAllatiivihyppäävällesi
AllatiivihyppäävällemmeAllatiivihyppäävällenne
AllatiivihyppäävälleenAllatiivihyppäävällensä
Monikon allatiivihyppäävilleMonikon allatiivihyppäävilleni
Monikon allatiivihyppäävillesiMonikon allatiivihyppäävillemme
Monikon allatiivihyppäävillenneMonikon allatiivihyppäävilleen
Monikon allatiivihyppäävillensäEssiivihyppäävänä
EssiivihyppäävänäniEssiivihyppäävänäsi
EssiivihyppäävänämmeEssiivihyppäävänänne
EssiivihyppäävänäänEssiivihyppäävänänsä
Monikon essiivihyppäävinäMonikon essiivihyppäävinäni
Monikon essiivihyppäävinäsiMonikon essiivihyppäävinämme
Monikon essiivihyppäävinänneMonikon essiivihyppäävinään
Monikon essiivihyppäävinänsäTranslatiivihyppääväksi
TranslatiivihyppääväkseniTranslatiivihyppääväksesi
TranslatiivihyppääväksemmeTranslatiivihyppääväksenne
TranslatiivihyppääväkseenTranslatiivihyppääväksensä
Monikon translatiivihyppääviksiMonikon translatiivihyppäävikseni
Monikon translatiivihyppääviksesiMonikon translatiivihyppääviksemme
Monikon translatiivihyppääviksenneMonikon translatiivihyppäävikseen
Monikon translatiivihyppääviksensäMonikon instruktiivihyppäävin
AbessiivihyppäävättäAbessiivihyppäävättäni
AbessiivihyppäävättäsiAbessiivihyppäävättämme
AbessiivihyppäävättänneAbessiivihyppäävättään
AbessiivihyppäävättänsäMonikon abessiivihyppäävittä
Monikon abessiivihyppäävittäniMonikon abessiivihyppäävittäsi
Monikon abessiivihyppäävittämmeMonikon abessiivihyppäävittänne
Monikon abessiivihyppäävittäänMonikon abessiivihyppäävittänsä
Monikon komitatiivihyppäävineMonikon komitatiivihyppäävineni
Monikon komitatiivihyppäävinesiMonikon komitatiivihyppäävinemme
Monikon komitatiivihyppäävinenneMonikon komitatiivihyppäävineen
Monikon komitatiivihyppäävinensäMonikon akkusatiivihyppäävät
Monikon akkusatiivihyppääväniMonikon akkusatiivihyppääväsi
Monikon akkusatiivihyppäävämmeMonikon akkusatiivihyppäävänne
Monikon akkusatiivihyppäävänsäAkkusatiivihyppääväni
AkkusatiivihyppääväsiAkkusatiivihyppäävämme
AkkusatiivihyppäävänneAkkusatiivihyppäävänsä