| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | musiikki, vanhahtava, harvinainen | |
| Monikko | kaksitoistikot | Genetiivi | kaksitoistikon |
| Monikon genetiivi | kaksitoistikkojen | Monikon genetiivi | kaksitoistikoiden |
| Monikon genetiivi | kaksitoistikoitten | Partitiivi | kaksitoistikkoa |
| Monikon partitiivi | kaksitoistikkoja | Monikon partitiivi | kaksitoistikoita |
| Inessiivi | kaksitoistikossa | Monikon inessiivi | kaksitoistikoissa |
| Elatiivi | kaksitoistikosta | Monikon elatiivi | kaksitoistikoista |
| Illatiivi | kaksitoistikkoon | Monikon illatiivi | kaksitoistikkoihin |
| Monikon illatiivi | kaksitoistikoihin | Adessiivi | kaksitoistikolla |
| Monikon adessiivi | kaksitoistikoilla | Ablatiivi | kaksitoistikolta |
| Monikon ablatiivi | kaksitoistikoilta | Allatiivi | kaksitoistikolle |
| Monikon allatiivi | kaksitoistikoille | Essiivi | kaksitoistikkona |
| Monikon essiivi | kaksitoistikkoina | Translatiivi | kaksitoistikoksi |
| Monikon translatiivi | kaksitoistikoiksi | Monikon instruktiivi | kaksitoistikoin |
| Abessiivi | kaksitoistikotta | Monikon abessiivi | kaksitoistikoitta |
| Monikon akkusatiivi | kaksitoistikot |