| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äänitehostimet | Genetiivi | äänitehostimen |
| Monikon genetiivi | äänitehostimien | Monikon genetiivi | äänitehostinten |
| Partitiivi | äänitehostinta | Monikon partitiivi | äänitehostimia |
| Inessiivi | äänitehostimessa | Monikon inessiivi | äänitehostimissa |
| Elatiivi | äänitehostimesta | Monikon elatiivi | äänitehostimista |
| Illatiivi | äänitehostimeen | Monikon illatiivi | äänitehostimiin |
| Adessiivi | äänitehostimella | Monikon adessiivi | äänitehostimilla |
| Ablatiivi | äänitehostimelta | Monikon ablatiivi | äänitehostimilta |
| Allatiivi | äänitehostimelle | Monikon allatiivi | äänitehostimille |
| Essiivi | äänitehostimena | Monikon essiivi | äänitehostimina |
| Translatiivi | äänitehostimeksi | Monikon translatiivi | äänitehostimiksi |
| Monikon instruktiivi | äänitehostimin | Abessiivi | äänitehostimetta |
| Monikon abessiivi | äänitehostimitta | Monikon akkusatiivi | äänitehostimet |