| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | kipinänsammuttimet | Genetiivi | kipinänsammuttimen |
| Monikon genetiivi | kipinänsammuttimien | Monikon genetiivi | kipinänsammutinten |
| Partitiivi | kipinänsammutinta | Monikon partitiivi | kipinänsammuttimia |
| Inessiivi | kipinänsammuttimessa | Monikon inessiivi | kipinänsammuttimissa |
| Elatiivi | kipinänsammuttimesta | Monikon elatiivi | kipinänsammuttimista |
| Illatiivi | kipinänsammuttimeen | Monikon illatiivi | kipinänsammuttimiin |
| Adessiivi | kipinänsammuttimella | Monikon adessiivi | kipinänsammuttimilla |
| Ablatiivi | kipinänsammuttimelta | Monikon ablatiivi | kipinänsammuttimilta |
| Allatiivi | kipinänsammuttimelle | Monikon allatiivi | kipinänsammuttimille |
| Essiivi | kipinänsammuttimena | Monikon essiivi | kipinänsammuttimina |
| Translatiivi | kipinänsammuttimeksi | Monikon translatiivi | kipinänsammuttimiksi |
| Monikon instruktiivi | kipinänsammuttimin | Abessiivi | kipinänsammuttimetta |
| Monikon abessiivi | kipinänsammuttimitta | Monikon akkusatiivi | kipinänsammuttimet |