| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 5. | |
| Monikko | kolofonit | Genetiivi | kolofonin |
| Monikon genetiivi | kolofonien | Partitiivi | kolofonia |
| Monikon partitiivi | kolofoneja | Inessiivi | kolofonissa |
| Monikon inessiivi | kolofoneissa | Elatiivi | kolofonista |
| Monikon elatiivi | kolofoneista | Illatiivi | kolofoniin |
| Monikon illatiivi | kolofoneihin | Adessiivi | kolofonilla |
| Monikon adessiivi | kolofoneilla | Ablatiivi | kolofonilta |
| Monikon ablatiivi | kolofoneilta | Allatiivi | kolofonille |
| Monikon allatiivi | kolofoneille | Essiivi | kolofonina |
| Monikon essiivi | kolofoneina | Translatiivi | kolofoniksi |
| Monikon translatiivi | kolofoneiksi | Monikon instruktiivi | kolofonein |
| Abessiivi | kolofonitta | Monikon abessiivi | kolofoneitta |
| Monikon akkusatiivi | kolofonit |