| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | ilkamoivat | Monikko | ilkamoivani |
| Monikko | ilkamoivasi | Monikko | ilkamoivamme |
| Monikko | ilkamoivanne | Monikko | ilkamoivansa |
| Genetiivi | ilkamoivan | Genetiivi | ilkamoivani |
| Genetiivi | ilkamoivasi | Genetiivi | ilkamoivamme |
| Genetiivi | ilkamoivanne | Genetiivi | ilkamoivansa |
| Monikon genetiivi | ilkamoivien | Monikon genetiivi | ilkamoivieni |
| Monikon genetiivi | ilkamoiviesi | Monikon genetiivi | ilkamoiviemme |
| Monikon genetiivi | ilkamoivienne | Monikon genetiivi | ilkamoiviensa |
| Partitiivi | ilkamoivaa | Partitiivi | ilkamoivaani |
| Partitiivi | ilkamoivaasi | Partitiivi | ilkamoivaamme |
| Partitiivi | ilkamoivaanne | Partitiivi | ilkamoivaansa |
| Monikon partitiivi | ilkamoivia | Monikon partitiivi | ilkamoiviani |
| Monikon partitiivi | ilkamoiviasi | Monikon partitiivi | ilkamoiviamme |
| Monikon partitiivi | ilkamoivianne | Monikon partitiivi | ilkamoiviaan |
| Monikon partitiivi | ilkamoiviansa | Inessiivi | ilkamoivassa |
| Inessiivi | ilkamoivassani | Inessiivi | ilkamoivassasi |
| Inessiivi | ilkamoivassamme | Inessiivi | ilkamoivassanne |
| Inessiivi | ilkamoivassaan | Inessiivi | ilkamoivassansa |
| Monikon inessiivi | ilkamoivissa | Monikon inessiivi | ilkamoivissani |
| Monikon inessiivi | ilkamoivissasi | Monikon inessiivi | ilkamoivissamme |
| Monikon inessiivi | ilkamoivissanne | Monikon inessiivi | ilkamoivissaan |
| Monikon inessiivi | ilkamoivissansa | Elatiivi | ilkamoivasta |
| Elatiivi | ilkamoivastani | Elatiivi | ilkamoivastasi |
| Elatiivi | ilkamoivastamme | Elatiivi | ilkamoivastanne |
| Elatiivi | ilkamoivastaan | Elatiivi | ilkamoivastansa |
| Monikon elatiivi | ilkamoivista | Monikon elatiivi | ilkamoivistani |
| Monikon elatiivi | ilkamoivistasi | Monikon elatiivi | ilkamoivistamme |
| Monikon elatiivi | ilkamoivistanne | Monikon elatiivi | ilkamoivistaan |
| Monikon elatiivi | ilkamoivistansa | Illatiivi | ilkamoivaan |
| Illatiivi | ilkamoivaani | Illatiivi | ilkamoivaasi |
| Illatiivi | ilkamoivaamme | Illatiivi | ilkamoivaanne |
| Illatiivi | ilkamoivaansa | Monikon illatiivi | ilkamoiviin |
| Monikon illatiivi | ilkamoiviini | Monikon illatiivi | ilkamoiviisi |
| Monikon illatiivi | ilkamoiviimme | Monikon illatiivi | ilkamoiviinne |
| Monikon illatiivi | ilkamoiviinsa | Adessiivi | ilkamoivalla |
| Adessiivi | ilkamoivallani | Adessiivi | ilkamoivallasi |
| Adessiivi | ilkamoivallamme | Adessiivi | ilkamoivallanne |
| Adessiivi | ilkamoivallaan | Adessiivi | ilkamoivallansa |
| Monikon adessiivi | ilkamoivilla | Monikon adessiivi | ilkamoivillani |
| Monikon adessiivi | ilkamoivillasi | Monikon adessiivi | ilkamoivillamme |
| Monikon adessiivi | ilkamoivillanne | Monikon adessiivi | ilkamoivillaan |
| Monikon adessiivi | ilkamoivillansa | Ablatiivi | ilkamoivalta |
| Ablatiivi | ilkamoivaltani | Ablatiivi | ilkamoivaltasi |
| Ablatiivi | ilkamoivaltamme | Ablatiivi | ilkamoivaltanne |
| Ablatiivi | ilkamoivaltaan | Ablatiivi | ilkamoivaltansa |
| Monikon ablatiivi | ilkamoivilta | Monikon ablatiivi | ilkamoiviltani |
| Monikon ablatiivi | ilkamoiviltasi | Monikon ablatiivi | ilkamoiviltamme |
| Monikon ablatiivi | ilkamoiviltanne | Monikon ablatiivi | ilkamoiviltaan |
| Monikon ablatiivi | ilkamoiviltansa | Allatiivi | ilkamoivalle |
| Allatiivi | ilkamoivalleni | Allatiivi | ilkamoivallesi |
| Allatiivi | ilkamoivallemme | Allatiivi | ilkamoivallenne |
| Allatiivi | ilkamoivalleen | Allatiivi | ilkamoivallensa |
| Monikon allatiivi | ilkamoiville | Monikon allatiivi | ilkamoivilleni |
| Monikon allatiivi | ilkamoivillesi | Monikon allatiivi | ilkamoivillemme |
| Monikon allatiivi | ilkamoivillenne | Monikon allatiivi | ilkamoivilleen |
| Monikon allatiivi | ilkamoivillensa | Essiivi | ilkamoivana |
| Essiivi | ilkamoivanani | Essiivi | ilkamoivanasi |
| Essiivi | ilkamoivanamme | Essiivi | ilkamoivananne |
| Essiivi | ilkamoivanaan | Essiivi | ilkamoivanansa |
| Monikon essiivi | ilkamoivina | Monikon essiivi | ilkamoivinani |
| Monikon essiivi | ilkamoivinasi | Monikon essiivi | ilkamoivinamme |
| Monikon essiivi | ilkamoivinanne | Monikon essiivi | ilkamoivinaan |
| Monikon essiivi | ilkamoivinansa | Translatiivi | ilkamoivaksi |
| Translatiivi | ilkamoivakseni | Translatiivi | ilkamoivaksesi |
| Translatiivi | ilkamoivaksemme | Translatiivi | ilkamoivaksenne |
| Translatiivi | ilkamoivakseen | Translatiivi | ilkamoivaksensa |
| Monikon translatiivi | ilkamoiviksi | Monikon translatiivi | ilkamoivikseni |
| Monikon translatiivi | ilkamoiviksesi | Monikon translatiivi | ilkamoiviksemme |
| Monikon translatiivi | ilkamoiviksenne | Monikon translatiivi | ilkamoivikseen |
| Monikon translatiivi | ilkamoiviksensa | Monikon instruktiivi | ilkamoivin |
| Abessiivi | ilkamoivatta | Abessiivi | ilkamoivattani |
| Abessiivi | ilkamoivattasi | Abessiivi | ilkamoivattamme |
| Abessiivi | ilkamoivattanne | Abessiivi | ilkamoivattaan |
| Abessiivi | ilkamoivattansa | Monikon abessiivi | ilkamoivitta |
| Monikon abessiivi | ilkamoivittani | Monikon abessiivi | ilkamoivittasi |
| Monikon abessiivi | ilkamoivittamme | Monikon abessiivi | ilkamoivittanne |
| Monikon abessiivi | ilkamoivittaan | Monikon abessiivi | ilkamoivittansa |
| Monikon komitatiivi | ilkamoivine | Monikon komitatiivi | ilkamoivineni |
| Monikon komitatiivi | ilkamoivinesi | Monikon komitatiivi | ilkamoivinemme |
| Monikon komitatiivi | ilkamoivinenne | Monikon komitatiivi | ilkamoivineen |
| Monikon komitatiivi | ilkamoivinensa | Monikon akkusatiivi | ilkamoivat |
| Monikon akkusatiivi | ilkamoivani | Monikon akkusatiivi | ilkamoivasi |
| Monikon akkusatiivi | ilkamoivamme | Monikon akkusatiivi | ilkamoivanne |
| Monikon akkusatiivi | ilkamoivansa | Akkusatiivi | ilkamoivani |
| Akkusatiivi | ilkamoivasi | Akkusatiivi | ilkamoivamme |
| Akkusatiivi | ilkamoivanne | Akkusatiivi | ilkamoivansa |