Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. juuri, äsken leivottu

Taivutusmuodot

MonikkovastaleivotutMonikkovastaleivottuni
MonikkovastaleivottusiMonikkovastaleivottumme
MonikkovastaleivottunneMonikkovastaleivottunsa
GenetiivivastaleivotunGenetiivivastaleivottuni
GenetiivivastaleivottusiGenetiivivastaleivottumme
GenetiivivastaleivottunneGenetiivivastaleivottunsa
Monikon genetiivivastaleivottujenMonikon genetiivivastaleivottujeni
Monikon genetiivivastaleivottujesiMonikon genetiivivastaleivottujemme
Monikon genetiivivastaleivottujenneMonikon genetiivivastaleivottujensa
PartitiivivastaleivottuaPartitiivivastaleivottuani
PartitiivivastaleivottuasiPartitiivivastaleivottuamme
PartitiivivastaleivottuannePartitiivivastaleivottuaan
PartitiivivastaleivottuansaMonikon partitiivivastaleivottuja
Monikon partitiivivastaleivottujaniMonikon partitiivivastaleivottujasi
Monikon partitiivivastaleivottujammeMonikon partitiivivastaleivottujanne
Monikon partitiivivastaleivottujaanMonikon partitiivivastaleivottujansa
InessiivivastaleivotussaInessiivivastaleivotussani
InessiivivastaleivotussasiInessiivivastaleivotussamme
InessiivivastaleivotussanneInessiivivastaleivotussaan
InessiivivastaleivotussansaMonikon inessiivivastaleivotuissa
Monikon inessiivivastaleivotuissaniMonikon inessiivivastaleivotuissasi
Monikon inessiivivastaleivotuissammeMonikon inessiivivastaleivotuissanne
Monikon inessiivivastaleivotuissaanMonikon inessiivivastaleivotuissansa
ElatiivivastaleivotustaElatiivivastaleivotustani
ElatiivivastaleivotustasiElatiivivastaleivotustamme
ElatiivivastaleivotustanneElatiivivastaleivotustaan
ElatiivivastaleivotustansaMonikon elatiivivastaleivotuista
Monikon elatiivivastaleivotuistaniMonikon elatiivivastaleivotuistasi
Monikon elatiivivastaleivotuistammeMonikon elatiivivastaleivotuistanne
Monikon elatiivivastaleivotuistaanMonikon elatiivivastaleivotuistansa
IllatiivivastaleivottuunIllatiivivastaleivottuuni
IllatiivivastaleivottuusiIllatiivivastaleivottuumme
IllatiivivastaleivottuunneIllatiivivastaleivottuunsa
Monikon illatiivivastaleivottuihinMonikon illatiivivastaleivottuihini
Monikon illatiivivastaleivottuihisiMonikon illatiivivastaleivottuihimme
Monikon illatiivivastaleivottuihinneMonikon illatiivivastaleivottuihinsa
AdessiivivastaleivotullaAdessiivivastaleivotullani
AdessiivivastaleivotullasiAdessiivivastaleivotullamme
AdessiivivastaleivotullanneAdessiivivastaleivotullaan
AdessiivivastaleivotullansaMonikon adessiivivastaleivotuilla
Monikon adessiivivastaleivotuillaniMonikon adessiivivastaleivotuillasi
Monikon adessiivivastaleivotuillammeMonikon adessiivivastaleivotuillanne
Monikon adessiivivastaleivotuillaanMonikon adessiivivastaleivotuillansa
AblatiivivastaleivotultaAblatiivivastaleivotultani
AblatiivivastaleivotultasiAblatiivivastaleivotultamme
AblatiivivastaleivotultanneAblatiivivastaleivotultaan
AblatiivivastaleivotultansaMonikon ablatiivivastaleivotuilta
Monikon ablatiivivastaleivotuiltaniMonikon ablatiivivastaleivotuiltasi
Monikon ablatiivivastaleivotuiltammeMonikon ablatiivivastaleivotuiltanne
Monikon ablatiivivastaleivotuiltaanMonikon ablatiivivastaleivotuiltansa
AllatiivivastaleivotulleAllatiivivastaleivotulleni
AllatiivivastaleivotullesiAllatiivivastaleivotullemme
AllatiivivastaleivotullenneAllatiivivastaleivotulleen
AllatiivivastaleivotullensaMonikon allatiivivastaleivotuille
Monikon allatiivivastaleivotuilleniMonikon allatiivivastaleivotuillesi
Monikon allatiivivastaleivotuillemmeMonikon allatiivivastaleivotuillenne
Monikon allatiivivastaleivotuilleenMonikon allatiivivastaleivotuillensa
EssiivivastaleivottunaEssiivivastaleivottunani
EssiivivastaleivottunasiEssiivivastaleivottunamme
EssiivivastaleivottunanneEssiivivastaleivottunaan
EssiivivastaleivottunansaMonikon essiivivastaleivottuina
Monikon essiivivastaleivottuinaniMonikon essiivivastaleivottuinasi
Monikon essiivivastaleivottuinammeMonikon essiivivastaleivottuinanne
Monikon essiivivastaleivottuinaanMonikon essiivivastaleivottuinansa
TranslatiivivastaleivotuksiTranslatiivivastaleivotukseni
TranslatiivivastaleivotuksesiTranslatiivivastaleivotuksemme
TranslatiivivastaleivotuksenneTranslatiivivastaleivotukseen
TranslatiivivastaleivotuksensaMonikon translatiivivastaleivotuiksi
Monikon translatiivivastaleivotuikseniMonikon translatiivivastaleivotuiksesi
Monikon translatiivivastaleivotuiksemmeMonikon translatiivivastaleivotuiksenne
Monikon translatiivivastaleivotuikseenMonikon translatiivivastaleivotuiksensa
Monikon instruktiivivastaleivotuinAbessiivivastaleivotutta
AbessiivivastaleivotuttaniAbessiivivastaleivotuttasi
AbessiivivastaleivotuttammeAbessiivivastaleivotuttanne
AbessiivivastaleivotuttaanAbessiivivastaleivotuttansa
Monikon abessiivivastaleivotuittaMonikon abessiivivastaleivotuittani
Monikon abessiivivastaleivotuittasiMonikon abessiivivastaleivotuittamme
Monikon abessiivivastaleivotuittanneMonikon abessiivivastaleivotuittaan
Monikon abessiivivastaleivotuittansaMonikon komitatiivivastaleivottuine
Monikon komitatiivivastaleivottuineniMonikon komitatiivivastaleivottuinesi
Monikon komitatiivivastaleivottuinemmeMonikon komitatiivivastaleivottuinenne
Monikon komitatiivivastaleivottuineenMonikon komitatiivivastaleivottuinensa
Monikon akkusatiivivastaleivotutMonikon akkusatiivivastaleivottuni
Monikon akkusatiivivastaleivottusiMonikon akkusatiivivastaleivottumme
Monikon akkusatiivivastaleivottunneMonikon akkusatiivivastaleivottunsa
AkkusatiivivastaleivottuniAkkusatiivivastaleivottusi
AkkusatiivivastaleivottummeAkkusatiivivastaleivottunne
Akkusatiivivastaleivottunsa