Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
vastapaistettu
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
freshly baked
Määritelmät
Adjektiivi
juuri
,
äsken
leivottu
Taivutusmuodot
Monikko
vastaleivotut
Monikko
vastaleivottuni
Monikko
vastaleivottusi
Monikko
vastaleivottumme
Monikko
vastaleivottunne
Monikko
vastaleivottunsa
Genetiivi
vastaleivotun
Genetiivi
vastaleivottuni
Genetiivi
vastaleivottusi
Genetiivi
vastaleivottumme
Genetiivi
vastaleivottunne
Genetiivi
vastaleivottunsa
Monikon genetiivi
vastaleivottujen
Monikon genetiivi
vastaleivottujeni
Monikon genetiivi
vastaleivottujesi
Monikon genetiivi
vastaleivottujemme
Monikon genetiivi
vastaleivottujenne
Monikon genetiivi
vastaleivottujensa
Partitiivi
vastaleivottua
Partitiivi
vastaleivottuani
Partitiivi
vastaleivottuasi
Partitiivi
vastaleivottuamme
Partitiivi
vastaleivottuanne
Partitiivi
vastaleivottuaan
Partitiivi
vastaleivottuansa
Monikon partitiivi
vastaleivottuja
Monikon partitiivi
vastaleivottujani
Monikon partitiivi
vastaleivottujasi
Monikon partitiivi
vastaleivottujamme
Monikon partitiivi
vastaleivottujanne
Monikon partitiivi
vastaleivottujaan
Monikon partitiivi
vastaleivottujansa
Inessiivi
vastaleivotussa
Inessiivi
vastaleivotussani
Inessiivi
vastaleivotussasi
Inessiivi
vastaleivotussamme
Inessiivi
vastaleivotussanne
Inessiivi
vastaleivotussaan
Inessiivi
vastaleivotussansa
Monikon inessiivi
vastaleivotuissa
Monikon inessiivi
vastaleivotuissani
Monikon inessiivi
vastaleivotuissasi
Monikon inessiivi
vastaleivotuissamme
Monikon inessiivi
vastaleivotuissanne
Monikon inessiivi
vastaleivotuissaan
Monikon inessiivi
vastaleivotuissansa
Elatiivi
vastaleivotusta
Elatiivi
vastaleivotustani
Elatiivi
vastaleivotustasi
Elatiivi
vastaleivotustamme
Elatiivi
vastaleivotustanne
Elatiivi
vastaleivotustaan
Elatiivi
vastaleivotustansa
Monikon elatiivi
vastaleivotuista
Monikon elatiivi
vastaleivotuistani
Monikon elatiivi
vastaleivotuistasi
Monikon elatiivi
vastaleivotuistamme
Monikon elatiivi
vastaleivotuistanne
Monikon elatiivi
vastaleivotuistaan
Monikon elatiivi
vastaleivotuistansa
Illatiivi
vastaleivottuun
Illatiivi
vastaleivottuuni
Illatiivi
vastaleivottuusi
Illatiivi
vastaleivottuumme
Illatiivi
vastaleivottuunne
Illatiivi
vastaleivottuunsa
Monikon illatiivi
vastaleivottuihin
Monikon illatiivi
vastaleivottuihini
Monikon illatiivi
vastaleivottuihisi
Monikon illatiivi
vastaleivottuihimme
Monikon illatiivi
vastaleivottuihinne
Monikon illatiivi
vastaleivottuihinsa
Adessiivi
vastaleivotulla
Adessiivi
vastaleivotullani
Adessiivi
vastaleivotullasi
Adessiivi
vastaleivotullamme
Adessiivi
vastaleivotullanne
Adessiivi
vastaleivotullaan
Adessiivi
vastaleivotullansa
Monikon adessiivi
vastaleivotuilla
Monikon adessiivi
vastaleivotuillani
Monikon adessiivi
vastaleivotuillasi
Monikon adessiivi
vastaleivotuillamme
Monikon adessiivi
vastaleivotuillanne
Monikon adessiivi
vastaleivotuillaan
Monikon adessiivi
vastaleivotuillansa
Ablatiivi
vastaleivotulta
Ablatiivi
vastaleivotultani
Ablatiivi
vastaleivotultasi
Ablatiivi
vastaleivotultamme
Ablatiivi
vastaleivotultanne
Ablatiivi
vastaleivotultaan
Ablatiivi
vastaleivotultansa
Monikon ablatiivi
vastaleivotuilta
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltani
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltasi
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltamme
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltanne
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltaan
Monikon ablatiivi
vastaleivotuiltansa
Allatiivi
vastaleivotulle
Allatiivi
vastaleivotulleni
Allatiivi
vastaleivotullesi
Allatiivi
vastaleivotullemme
Allatiivi
vastaleivotullenne
Allatiivi
vastaleivotulleen
Allatiivi
vastaleivotullensa
Monikon allatiivi
vastaleivotuille
Monikon allatiivi
vastaleivotuilleni
Monikon allatiivi
vastaleivotuillesi
Monikon allatiivi
vastaleivotuillemme
Monikon allatiivi
vastaleivotuillenne
Monikon allatiivi
vastaleivotuilleen
Monikon allatiivi
vastaleivotuillensa
Essiivi
vastaleivottuna
Essiivi
vastaleivottunani
Essiivi
vastaleivottunasi
Essiivi
vastaleivottunamme
Essiivi
vastaleivottunanne
Essiivi
vastaleivottunaan
Essiivi
vastaleivottunansa
Monikon essiivi
vastaleivottuina
Monikon essiivi
vastaleivottuinani
Monikon essiivi
vastaleivottuinasi
Monikon essiivi
vastaleivottuinamme
Monikon essiivi
vastaleivottuinanne
Monikon essiivi
vastaleivottuinaan
Monikon essiivi
vastaleivottuinansa
Translatiivi
vastaleivotuksi
Translatiivi
vastaleivotukseni
Translatiivi
vastaleivotuksesi
Translatiivi
vastaleivotuksemme
Translatiivi
vastaleivotuksenne
Translatiivi
vastaleivotukseen
Translatiivi
vastaleivotuksensa
Monikon translatiivi
vastaleivotuiksi
Monikon translatiivi
vastaleivotuikseni
Monikon translatiivi
vastaleivotuiksesi
Monikon translatiivi
vastaleivotuiksemme
Monikon translatiivi
vastaleivotuiksenne
Monikon translatiivi
vastaleivotuikseen
Monikon translatiivi
vastaleivotuiksensa
Monikon instruktiivi
vastaleivotuin
Abessiivi
vastaleivotutta
Abessiivi
vastaleivotuttani
Abessiivi
vastaleivotuttasi
Abessiivi
vastaleivotuttamme
Abessiivi
vastaleivotuttanne
Abessiivi
vastaleivotuttaan
Abessiivi
vastaleivotuttansa
Monikon abessiivi
vastaleivotuitta
Monikon abessiivi
vastaleivotuittani
Monikon abessiivi
vastaleivotuittasi
Monikon abessiivi
vastaleivotuittamme
Monikon abessiivi
vastaleivotuittanne
Monikon abessiivi
vastaleivotuittaan
Monikon abessiivi
vastaleivotuittansa
Monikon komitatiivi
vastaleivottuine
Monikon komitatiivi
vastaleivottuineni
Monikon komitatiivi
vastaleivottuinesi
Monikon komitatiivi
vastaleivottuinemme
Monikon komitatiivi
vastaleivottuinenne
Monikon komitatiivi
vastaleivottuineen
Monikon komitatiivi
vastaleivottuinensa
Monikon akkusatiivi
vastaleivotut
Monikon akkusatiivi
vastaleivottuni
Monikon akkusatiivi
vastaleivottusi
Monikon akkusatiivi
vastaleivottumme
Monikon akkusatiivi
vastaleivottunne
Monikon akkusatiivi
vastaleivottunsa
Akkusatiivi
vastaleivottuni
Akkusatiivi
vastaleivottusi
Akkusatiivi
vastaleivottumme
Akkusatiivi
vastaleivottunne
Akkusatiivi
vastaleivottunsa
Luokat
Adjektiivit
Yhdyssanat