| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ohutsarvilampaat | Genetiivi | ohutsarvilampaan |
| Monikon genetiivi | ohutsarvilampaiden | Monikon genetiivi | ohutsarvilampaitten |
| Partitiivi | ohutsarvilammasta | Monikon partitiivi | ohutsarvilampaita |
| Inessiivi | ohutsarvilampaassa | Monikon inessiivi | ohutsarvilampaissa |
| Elatiivi | ohutsarvilampaasta | Monikon elatiivi | ohutsarvilampaista |
| Illatiivi | ohutsarvilampaaseen | Monikon illatiivi | ohutsarvilampaisiin |
| Adessiivi | ohutsarvilampaalla | Monikon adessiivi | ohutsarvilampailla |
| Ablatiivi | ohutsarvilampaalta | Monikon ablatiivi | ohutsarvilampailta |
| Allatiivi | ohutsarvilampaalle | Monikon allatiivi | ohutsarvilampaille |
| Essiivi | ohutsarvilampaana | Monikon essiivi | ohutsarvilampaina |
| Translatiivi | ohutsarvilampaaksi | Monikon translatiivi | ohutsarvilampaiksi |
| Monikon instruktiivi | ohutsarvilampain | Abessiivi | ohutsarvilampaatta |
| Monikon abessiivi | ohutsarvilampaitta | Monikon akkusatiivi | ohutsarvilampaat |