| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | porvarihallitukset | Genetiivi | porvarihallituksen |
| Monikon genetiivi | porvarihallitusten | Monikon genetiivi | porvarihallituksien |
| Partitiivi | porvarihallitusta | Monikon partitiivi | porvarihallituksia |
| Inessiivi | porvarihallituksessa | Monikon inessiivi | porvarihallituksissa |
| Elatiivi | porvarihallituksesta | Monikon elatiivi | porvarihallituksista |
| Illatiivi | porvarihallitukseen | Monikon illatiivi | porvarihallituksiin |
| Adessiivi | porvarihallituksella | Monikon adessiivi | porvarihallituksilla |
| Ablatiivi | porvarihallitukselta | Monikon ablatiivi | porvarihallituksilta |
| Allatiivi | porvarihallitukselle | Monikon allatiivi | porvarihallituksille |
| Essiivi | porvarihallituksena | Monikon essiivi | porvarihallituksina |
| Translatiivi | porvarihallitukseksi | Monikon translatiivi | porvarihallituksiksi |
| Monikon instruktiivi | porvarihallituksin | Abessiivi | porvarihallituksetta |
| Monikon abessiivi | porvarihallituksitta | Monikon akkusatiivi | porvarihallitukset |