| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | kirjasinkoot | Genetiivi | kirjasinkoon |
| Monikon genetiivi | kirjasinkokojen | Partitiivi | kirjasinkokoa |
| Monikon partitiivi | kirjasinkokoja | Inessiivi | kirjasinkoossa |
| Monikon inessiivi | kirjasinko’oissa | Elatiivi | kirjasinkoosta |
| Monikon elatiivi | kirjasinko’oista | Illatiivi | kirjasinkokoon |
| Monikon illatiivi | kirjasinkokoihin | Adessiivi | kirjasinkoolla |
| Monikon adessiivi | kirjasinko’oilla | Ablatiivi | kirjasinkoolta |
| Monikon ablatiivi | kirjasinko’oilta | Allatiivi | kirjasinkoolle |
| Monikon allatiivi | kirjasinko’oille | Essiivi | kirjasinkokona |
| Monikon essiivi | kirjasinkokoina | Translatiivi | kirjasinkooksi |
| Monikon translatiivi | kirjasinko’oiksi | Monikon instruktiivi | kirjasinko’oin |
| Abessiivi | kirjasinkootta | Monikon abessiivi | kirjasinko’oitta |
| Monikon akkusatiivi | kirjasinkoot |