| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | vanhentunut | |
| Muut/tuntemattomat | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| Monikko | imurit | Genetiivi | imurin |
| Monikon genetiivi | imurien | Monikon genetiivi | imureiden |
| Monikon genetiivi | imureitten | Partitiivi | imuria |
| Monikon partitiivi | imureita | Monikon partitiivi | imureja |
| Inessiivi | imurissa | Monikon inessiivi | imureissa |
| Elatiivi | imurista | Monikon elatiivi | imureista |
| Illatiivi | imuriin | Monikon illatiivi | imureihin |
| Adessiivi | imurilla | Monikon adessiivi | imureilla |
| Ablatiivi | imurilta | Monikon ablatiivi | imureilta |
| Allatiivi | imurille | Monikon allatiivi | imureille |
| Essiivi | imurina | Monikon essiivi | imureina |
| Translatiivi | imuriksi | Monikon translatiivi | imureiksi |
| Monikon instruktiivi | imurein | Abessiivi | imuritta |
| Monikon abessiivi | imureitta | Monikon akkusatiivi | imurit |