| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | maanhankinnat | Genetiivi | maanhankinnan |
| Monikon genetiivi | maanhankintojen | Partitiivi | maanhankintaa |
| Monikon partitiivi | maanhankintoja | Inessiivi | maanhankinnassa |
| Monikon inessiivi | maanhankinnoissa | Elatiivi | maanhankinnasta |
| Monikon elatiivi | maanhankinnoista | Illatiivi | maanhankintaan |
| Monikon illatiivi | maanhankintoihin | Adessiivi | maanhankinnalla |
| Monikon adessiivi | maanhankinnoilla | Ablatiivi | maanhankinnalta |
| Monikon ablatiivi | maanhankinnoilta | Allatiivi | maanhankinnalle |
| Monikon allatiivi | maanhankinnoille | Essiivi | maanhankintana |
| Monikon essiivi | maanhankintoina | Translatiivi | maanhankinnaksi |
| Monikon translatiivi | maanhankinnoiksi | Monikon instruktiivi | maanhankinnoin |
| Abessiivi | maanhankinnatta | Monikon abessiivi | maanhankinnoitta |
| Monikon akkusatiivi | maanhankinnat |