| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | magneettikompassit | Genetiivi | magneettikompassin |
| Monikon genetiivi | magneettikompassien | Partitiivi | magneettikompassia |
| Monikon partitiivi | magneettikompasseja | Inessiivi | magneettikompassissa |
| Monikon inessiivi | magneettikompasseissa | Elatiivi | magneettikompassista |
| Monikon elatiivi | magneettikompasseista | Illatiivi | magneettikompassiin |
| Monikon illatiivi | magneettikompasseihin | Adessiivi | magneettikompassilla |
| Monikon adessiivi | magneettikompasseilla | Ablatiivi | magneettikompassilta |
| Monikon ablatiivi | magneettikompasseilta | Allatiivi | magneettikompassille |
| Monikon allatiivi | magneettikompasseille | Essiivi | magneettikompassina |
| Monikon essiivi | magneettikompasseina | Translatiivi | magneettikompassiksi |
| Monikon translatiivi | magneettikompasseiksi | Monikon instruktiivi | magneettikompassein |
| Abessiivi | magneettikompassitta | Monikon abessiivi | magneettikompasseitta |
| Monikon akkusatiivi | magneettikompassit |