| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | pöytälamput | Genetiivi | pöytälampun |
| Monikon genetiivi | pöytälamppujen | Partitiivi | pöytälamppua |
| Monikon partitiivi | pöytälamppuja | Inessiivi | pöytälampussa |
| Monikon inessiivi | pöytälampuissa | Elatiivi | pöytälampusta |
| Monikon elatiivi | pöytälampuista | Illatiivi | pöytälamppuun |
| Monikon illatiivi | pöytälamppuihin | Adessiivi | pöytälampulla |
| Monikon adessiivi | pöytälampuilla | Ablatiivi | pöytälampulta |
| Monikon ablatiivi | pöytälampuilta | Allatiivi | pöytälampulle |
| Monikon allatiivi | pöytälampuille | Essiivi | pöytälamppuna |
| Monikon essiivi | pöytälamppuina | Translatiivi | pöytälampuksi |
| Monikon translatiivi | pöytälampuiksi | Monikon instruktiivi | pöytälampuin |
| Abessiivi | pöytälamputta | Monikon abessiivi | pöytälampuitta |
| Monikon akkusatiivi | pöytälamput |