| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | hulmuavat | Monikko | hulmuavani |
| Monikko | hulmuavasi | Monikko | hulmuavamme |
| Monikko | hulmuavanne | Monikko | hulmuavansa |
| Genetiivi | hulmuavan | Genetiivi | hulmuavani |
| Genetiivi | hulmuavasi | Genetiivi | hulmuavamme |
| Genetiivi | hulmuavanne | Genetiivi | hulmuavansa |
| Monikon genetiivi | hulmuavien | Monikon genetiivi | hulmuavieni |
| Monikon genetiivi | hulmuaviesi | Monikon genetiivi | hulmuaviemme |
| Monikon genetiivi | hulmuavienne | Monikon genetiivi | hulmuaviensa |
| Partitiivi | hulmuavaa | Partitiivi | hulmuavaani |
| Partitiivi | hulmuavaasi | Partitiivi | hulmuavaamme |
| Partitiivi | hulmuavaanne | Partitiivi | hulmuavaansa |
| Monikon partitiivi | hulmuavia | Monikon partitiivi | hulmuaviani |
| Monikon partitiivi | hulmuaviasi | Monikon partitiivi | hulmuaviamme |
| Monikon partitiivi | hulmuavianne | Monikon partitiivi | hulmuaviaan |
| Monikon partitiivi | hulmuaviansa | Inessiivi | hulmuavassa |
| Inessiivi | hulmuavassani | Inessiivi | hulmuavassasi |
| Inessiivi | hulmuavassamme | Inessiivi | hulmuavassanne |
| Inessiivi | hulmuavassaan | Inessiivi | hulmuavassansa |
| Monikon inessiivi | hulmuavissa | Monikon inessiivi | hulmuavissani |
| Monikon inessiivi | hulmuavissasi | Monikon inessiivi | hulmuavissamme |
| Monikon inessiivi | hulmuavissanne | Monikon inessiivi | hulmuavissaan |
| Monikon inessiivi | hulmuavissansa | Elatiivi | hulmuavasta |
| Elatiivi | hulmuavastani | Elatiivi | hulmuavastasi |
| Elatiivi | hulmuavastamme | Elatiivi | hulmuavastanne |
| Elatiivi | hulmuavastaan | Elatiivi | hulmuavastansa |
| Monikon elatiivi | hulmuavista | Monikon elatiivi | hulmuavistani |
| Monikon elatiivi | hulmuavistasi | Monikon elatiivi | hulmuavistamme |
| Monikon elatiivi | hulmuavistanne | Monikon elatiivi | hulmuavistaan |
| Monikon elatiivi | hulmuavistansa | Illatiivi | hulmuavaan |
| Illatiivi | hulmuavaani | Illatiivi | hulmuavaasi |
| Illatiivi | hulmuavaamme | Illatiivi | hulmuavaanne |
| Illatiivi | hulmuavaansa | Monikon illatiivi | hulmuaviin |
| Monikon illatiivi | hulmuaviini | Monikon illatiivi | hulmuaviisi |
| Monikon illatiivi | hulmuaviimme | Monikon illatiivi | hulmuaviinne |
| Monikon illatiivi | hulmuaviinsa | Adessiivi | hulmuavalla |
| Adessiivi | hulmuavallani | Adessiivi | hulmuavallasi |
| Adessiivi | hulmuavallamme | Adessiivi | hulmuavallanne |
| Adessiivi | hulmuavallaan | Adessiivi | hulmuavallansa |
| Monikon adessiivi | hulmuavilla | Monikon adessiivi | hulmuavillani |
| Monikon adessiivi | hulmuavillasi | Monikon adessiivi | hulmuavillamme |
| Monikon adessiivi | hulmuavillanne | Monikon adessiivi | hulmuavillaan |
| Monikon adessiivi | hulmuavillansa | Ablatiivi | hulmuavalta |
| Ablatiivi | hulmuavaltani | Ablatiivi | hulmuavaltasi |
| Ablatiivi | hulmuavaltamme | Ablatiivi | hulmuavaltanne |
| Ablatiivi | hulmuavaltaan | Ablatiivi | hulmuavaltansa |
| Monikon ablatiivi | hulmuavilta | Monikon ablatiivi | hulmuaviltani |
| Monikon ablatiivi | hulmuaviltasi | Monikon ablatiivi | hulmuaviltamme |
| Monikon ablatiivi | hulmuaviltanne | Monikon ablatiivi | hulmuaviltaan |
| Monikon ablatiivi | hulmuaviltansa | Allatiivi | hulmuavalle |
| Allatiivi | hulmuavalleni | Allatiivi | hulmuavallesi |
| Allatiivi | hulmuavallemme | Allatiivi | hulmuavallenne |
| Allatiivi | hulmuavalleen | Allatiivi | hulmuavallensa |
| Monikon allatiivi | hulmuaville | Monikon allatiivi | hulmuavilleni |
| Monikon allatiivi | hulmuavillesi | Monikon allatiivi | hulmuavillemme |
| Monikon allatiivi | hulmuavillenne | Monikon allatiivi | hulmuavilleen |
| Monikon allatiivi | hulmuavillensa | Essiivi | hulmuavana |
| Essiivi | hulmuavanani | Essiivi | hulmuavanasi |
| Essiivi | hulmuavanamme | Essiivi | hulmuavananne |
| Essiivi | hulmuavanaan | Essiivi | hulmuavanansa |
| Monikon essiivi | hulmuavina | Monikon essiivi | hulmuavinani |
| Monikon essiivi | hulmuavinasi | Monikon essiivi | hulmuavinamme |
| Monikon essiivi | hulmuavinanne | Monikon essiivi | hulmuavinaan |
| Monikon essiivi | hulmuavinansa | Translatiivi | hulmuavaksi |
| Translatiivi | hulmuavakseni | Translatiivi | hulmuavaksesi |
| Translatiivi | hulmuavaksemme | Translatiivi | hulmuavaksenne |
| Translatiivi | hulmuavakseen | Translatiivi | hulmuavaksensa |
| Monikon translatiivi | hulmuaviksi | Monikon translatiivi | hulmuavikseni |
| Monikon translatiivi | hulmuaviksesi | Monikon translatiivi | hulmuaviksemme |
| Monikon translatiivi | hulmuaviksenne | Monikon translatiivi | hulmuavikseen |
| Monikon translatiivi | hulmuaviksensa | Monikon instruktiivi | hulmuavin |
| Abessiivi | hulmuavatta | Abessiivi | hulmuavattani |
| Abessiivi | hulmuavattasi | Abessiivi | hulmuavattamme |
| Abessiivi | hulmuavattanne | Abessiivi | hulmuavattaan |
| Abessiivi | hulmuavattansa | Monikon abessiivi | hulmuavitta |
| Monikon abessiivi | hulmuavittani | Monikon abessiivi | hulmuavittasi |
| Monikon abessiivi | hulmuavittamme | Monikon abessiivi | hulmuavittanne |
| Monikon abessiivi | hulmuavittaan | Monikon abessiivi | hulmuavittansa |
| Monikon komitatiivi | hulmuavine | Monikon komitatiivi | hulmuavineni |
| Monikon komitatiivi | hulmuavinesi | Monikon komitatiivi | hulmuavinemme |
| Monikon komitatiivi | hulmuavinenne | Monikon komitatiivi | hulmuavineen |
| Monikon komitatiivi | hulmuavinensa | Monikon akkusatiivi | hulmuavat |
| Monikon akkusatiivi | hulmuavani | Monikon akkusatiivi | hulmuavasi |
| Monikon akkusatiivi | hulmuavamme | Monikon akkusatiivi | hulmuavanne |
| Monikon akkusatiivi | hulmuavansa | Akkusatiivi | hulmuavani |
| Akkusatiivi | hulmuavasi | Akkusatiivi | hulmuavamme |
| Akkusatiivi | hulmuavanne | Akkusatiivi | hulmuavansa |