| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | halventava | ||
| 2. | halventava | ||
| 3. | |||
| Monikko | nynneröt | Genetiivi | nynnerön |
| Monikon genetiivi | nynneröjen | Monikon genetiivi | nynneröiden |
| Monikon genetiivi | nynneröitten | Partitiivi | nynneröä |
| Monikon partitiivi | nynneröjä | Monikon partitiivi | nynneröitä |
| Inessiivi | nynnerössä | Monikon inessiivi | nynneröissä |
| Elatiivi | nynneröstä | Monikon elatiivi | nynneröistä |
| Illatiivi | nynneröön | Monikon illatiivi | nynneröihin |
| Adessiivi | nynneröllä | Monikon adessiivi | nynneröillä |
| Ablatiivi | nynneröltä | Monikon ablatiivi | nynneröiltä |
| Allatiivi | nynnerölle | Monikon allatiivi | nynneröille |
| Essiivi | nynnerönä | Monikon essiivi | nynneröinä |
| Translatiivi | nynneröksi | Monikon translatiivi | nynneröiksi |
| Monikon instruktiivi | nynneröin | Abessiivi | nynneröttä |
| Monikon abessiivi | nynneröittä | Monikon akkusatiivi | nynneröt |