| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kaavailut | Genetiivi | kaavailun |
| Monikon genetiivi | kaavailujen | Partitiivi | kaavailua |
| Monikon partitiivi | kaavailuja | Inessiivi | kaavailussa |
| Monikon inessiivi | kaavailuissa | Elatiivi | kaavailusta |
| Monikon elatiivi | kaavailuista | Illatiivi | kaavailuun |
| Monikon illatiivi | kaavailuihin | Adessiivi | kaavailulla |
| Monikon adessiivi | kaavailuilla | Ablatiivi | kaavailulta |
| Monikon ablatiivi | kaavailuilta | Allatiivi | kaavailulle |
| Monikon allatiivi | kaavailuille | Essiivi | kaavailuna |
| Monikon essiivi | kaavailuina | Translatiivi | kaavailuksi |
| Monikon translatiivi | kaavailuiksi | Monikon instruktiivi | kaavailuin |
| Abessiivi | kaavailutta | Monikon abessiivi | kaavailuitta |
| Monikon akkusatiivi | kaavailut |