Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Määritelmät

Verbi

  1. tulla rähjäiseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrähjäännynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensrähjäännyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensrähjääntyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrähjäännymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensrähjäännytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensrähjääntyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirähjäännyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektirähjäännyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirähjääntyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirähjäännyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektirähjäännyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirähjääntyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensrähjääntyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensrähjäännyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensrähjääntyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensrähjääntykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensrähjääntykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensrähjääntyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensrähjääntynevät