| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rähjäännyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rähjäännyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rähjääntyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rähjäännymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rähjäännytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rähjääntyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjäännyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjäännyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjääntyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjäännyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjäännyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rähjääntyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rähjääntyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rähjäänny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rähjääntyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rähjääntykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rähjääntykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rähjääntykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rähjääntynevät |