| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mišäärit | Genetiivi | mišäärin |
| Monikon genetiivi | mišäärien | Monikon genetiivi | mišääreiden |
| Monikon genetiivi | mišääreitten | Partitiivi | mišääriä |
| Monikon partitiivi | mišääreitä | Monikon partitiivi | mišäärejä |
| Inessiivi | mišäärissä | Monikon inessiivi | mišääreissä |
| Elatiivi | mišääristä | Monikon elatiivi | mišääreistä |
| Illatiivi | mišääriin | Monikon illatiivi | mišääreihin |
| Adessiivi | mišäärillä | Monikon adessiivi | mišääreillä |
| Ablatiivi | mišääriltä | Monikon ablatiivi | mišääreiltä |
| Allatiivi | mišäärille | Monikon allatiivi | mišääreille |
| Essiivi | mišäärinä | Monikon essiivi | mišääreinä |
| Translatiivi | mišääriksi | Monikon translatiivi | mišääreiksi |
| Monikon instruktiivi | mišäärein | Abessiivi | mišäärittä |
| Monikon abessiivi | mišääreittä | Monikon akkusatiivi | mišäärit |