| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | anodisoinnit | Genetiivi | anodisoinnin |
| Monikon genetiivi | anodisointien | Partitiivi | anodisointia |
| Monikon partitiivi | anodisointeja | Inessiivi | anodisoinnissa |
| Monikon inessiivi | anodisoinneissa | Elatiivi | anodisoinnista |
| Monikon elatiivi | anodisoinneista | Illatiivi | anodisointiin |
| Monikon illatiivi | anodisointeihin | Adessiivi | anodisoinnilla |
| Monikon adessiivi | anodisoinneilla | Ablatiivi | anodisoinnilta |
| Monikon ablatiivi | anodisoinneilta | Allatiivi | anodisoinnille |
| Monikon allatiivi | anodisoinneille | Essiivi | anodisointina |
| Monikon essiivi | anodisointeina | Translatiivi | anodisoinniksi |
| Monikon translatiivi | anodisoinneiksi | Monikon instruktiivi | anodisoinnein |
| Abessiivi | anodisoinnitta | Monikon abessiivi | anodisoinneitta |
| Monikon akkusatiivi | anodisoinnit |