| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | |
| Monikko | alkaliparistot | Genetiivi | alkalipariston |
| Monikon genetiivi | alkaliparistojen | Monikon genetiivi | alkaliparistoiden |
| Monikon genetiivi | alkaliparistoitten | Partitiivi | alkaliparistoa |
| Monikon partitiivi | alkaliparistoja | Monikon partitiivi | alkaliparistoita |
| Inessiivi | alkaliparistossa | Monikon inessiivi | alkaliparistoissa |
| Elatiivi | alkaliparistosta | Monikon elatiivi | alkaliparistoista |
| Illatiivi | alkaliparistoon | Monikon illatiivi | alkaliparistoihin |
| Adessiivi | alkaliparistolla | Monikon adessiivi | alkaliparistoilla |
| Ablatiivi | alkaliparistolta | Monikon ablatiivi | alkaliparistoilta |
| Allatiivi | alkaliparistolle | Monikon allatiivi | alkaliparistoille |
| Essiivi | alkaliparistona | Monikon essiivi | alkaliparistoina |
| Translatiivi | alkaliparistoksi | Monikon translatiivi | alkaliparistoiksi |
| Monikon instruktiivi | alkaliparistoin | Abessiivi | alkaliparistotta |
| Monikon abessiivi | alkaliparistoitta | Monikon akkusatiivi | alkaliparistot |