Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopienimittakaavaisetMonikkopienimittakaavaiseni
MonikkopienimittakaavaisesiMonikkopienimittakaavaisemme
MonikkopienimittakaavaisenneMonikkopienimittakaavaisensa
GenetiivipienimittakaavaisenGenetiivipienimittakaavaiseni
GenetiivipienimittakaavaisesiGenetiivipienimittakaavaisemme
GenetiivipienimittakaavaisenneGenetiivipienimittakaavaisensa
Monikon genetiivipienimittakaavaistenMonikon genetiivipienimittakaavaisien
Monikon genetiivipienimittakaavaisteniMonikon genetiivipienimittakaavaisieni
Monikon genetiivipienimittakaavaistesiMonikon genetiivipienimittakaavaisiesi
Monikon genetiivipienimittakaavaistemmeMonikon genetiivipienimittakaavaisiemme
Monikon genetiivipienimittakaavaistenneMonikon genetiivipienimittakaavaisienne
Monikon genetiivipienimittakaavaistensaMonikon genetiivipienimittakaavaisiensa
PartitiivipienimittakaavaistaPartitiivipienimittakaavaistani
PartitiivipienimittakaavaistasiPartitiivipienimittakaavaistamme
PartitiivipienimittakaavaistannePartitiivipienimittakaavaistaan
PartitiivipienimittakaavaistansaMonikon partitiivipienimittakaavaisia
Monikon partitiivipienimittakaavaisianiMonikon partitiivipienimittakaavaisiasi
Monikon partitiivipienimittakaavaisiammeMonikon partitiivipienimittakaavaisianne
Monikon partitiivipienimittakaavaisiaanMonikon partitiivipienimittakaavaisiansa
InessiivipienimittakaavaisessaInessiivipienimittakaavaisessani
InessiivipienimittakaavaisessasiInessiivipienimittakaavaisessamme
InessiivipienimittakaavaisessanneInessiivipienimittakaavaisessaan
InessiivipienimittakaavaisessansaMonikon inessiivipienimittakaavaisissa
Monikon inessiivipienimittakaavaisissaniMonikon inessiivipienimittakaavaisissasi
Monikon inessiivipienimittakaavaisissammeMonikon inessiivipienimittakaavaisissanne
Monikon inessiivipienimittakaavaisissaanMonikon inessiivipienimittakaavaisissansa
ElatiivipienimittakaavaisestaElatiivipienimittakaavaisestani
ElatiivipienimittakaavaisestasiElatiivipienimittakaavaisestamme
ElatiivipienimittakaavaisestanneElatiivipienimittakaavaisestaan
ElatiivipienimittakaavaisestansaMonikon elatiivipienimittakaavaisista
Monikon elatiivipienimittakaavaisistaniMonikon elatiivipienimittakaavaisistasi
Monikon elatiivipienimittakaavaisistammeMonikon elatiivipienimittakaavaisistanne
Monikon elatiivipienimittakaavaisistaanMonikon elatiivipienimittakaavaisistansa
IllatiivipienimittakaavaiseenIllatiivipienimittakaavaiseeni
IllatiivipienimittakaavaiseesiIllatiivipienimittakaavaiseemme
IllatiivipienimittakaavaiseenneIllatiivipienimittakaavaiseensa
Monikon illatiivipienimittakaavaisiinMonikon illatiivipienimittakaavaisiini
Monikon illatiivipienimittakaavaisiisiMonikon illatiivipienimittakaavaisiimme
Monikon illatiivipienimittakaavaisiinneMonikon illatiivipienimittakaavaisiinsa
AdessiivipienimittakaavaisellaAdessiivipienimittakaavaisellani
AdessiivipienimittakaavaisellasiAdessiivipienimittakaavaisellamme
AdessiivipienimittakaavaisellanneAdessiivipienimittakaavaisellaan
AdessiivipienimittakaavaisellansaMonikon adessiivipienimittakaavaisilla
Monikon adessiivipienimittakaavaisillaniMonikon adessiivipienimittakaavaisillasi
Monikon adessiivipienimittakaavaisillammeMonikon adessiivipienimittakaavaisillanne
Monikon adessiivipienimittakaavaisillaanMonikon adessiivipienimittakaavaisillansa
AblatiivipienimittakaavaiseltaAblatiivipienimittakaavaiseltani
AblatiivipienimittakaavaiseltasiAblatiivipienimittakaavaiseltamme
AblatiivipienimittakaavaiseltanneAblatiivipienimittakaavaiseltaan
AblatiivipienimittakaavaiseltansaMonikon ablatiivipienimittakaavaisilta
Monikon ablatiivipienimittakaavaisiltaniMonikon ablatiivipienimittakaavaisiltasi
Monikon ablatiivipienimittakaavaisiltammeMonikon ablatiivipienimittakaavaisiltanne
Monikon ablatiivipienimittakaavaisiltaanMonikon ablatiivipienimittakaavaisiltansa
AllatiivipienimittakaavaiselleAllatiivipienimittakaavaiselleni
AllatiivipienimittakaavaisellesiAllatiivipienimittakaavaisellemme
AllatiivipienimittakaavaisellenneAllatiivipienimittakaavaiselleen
AllatiivipienimittakaavaisellensaMonikon allatiivipienimittakaavaisille
Monikon allatiivipienimittakaavaisilleniMonikon allatiivipienimittakaavaisillesi
Monikon allatiivipienimittakaavaisillemmeMonikon allatiivipienimittakaavaisillenne
Monikon allatiivipienimittakaavaisilleenMonikon allatiivipienimittakaavaisillensa
EssiivipienimittakaavaisenaEssiivipienimittakaavaisenani
EssiivipienimittakaavaisenasiEssiivipienimittakaavaisenamme
EssiivipienimittakaavaisenanneEssiivipienimittakaavaisenaan
EssiivipienimittakaavaisenansaMonikon essiivipienimittakaavaisina
Monikon essiivipienimittakaavaisinaniMonikon essiivipienimittakaavaisinasi
Monikon essiivipienimittakaavaisinammeMonikon essiivipienimittakaavaisinanne
Monikon essiivipienimittakaavaisinaanMonikon essiivipienimittakaavaisinansa
TranslatiivipienimittakaavaiseksiTranslatiivipienimittakaavaisekseni
TranslatiivipienimittakaavaiseksesiTranslatiivipienimittakaavaiseksemme
TranslatiivipienimittakaavaiseksenneTranslatiivipienimittakaavaisekseen
TranslatiivipienimittakaavaiseksensaMonikon translatiivipienimittakaavaisiksi
Monikon translatiivipienimittakaavaisikseniMonikon translatiivipienimittakaavaisiksesi
Monikon translatiivipienimittakaavaisiksemmeMonikon translatiivipienimittakaavaisiksenne
Monikon translatiivipienimittakaavaisikseenMonikon translatiivipienimittakaavaisiksensa
Monikon instruktiivipienimittakaavaisinAbessiivipienimittakaavaisetta
AbessiivipienimittakaavaisettaniAbessiivipienimittakaavaisettasi
AbessiivipienimittakaavaisettammeAbessiivipienimittakaavaisettanne
AbessiivipienimittakaavaisettaanAbessiivipienimittakaavaisettansa
Monikon abessiivipienimittakaavaisittaMonikon abessiivipienimittakaavaisittani
Monikon abessiivipienimittakaavaisittasiMonikon abessiivipienimittakaavaisittamme
Monikon abessiivipienimittakaavaisittanneMonikon abessiivipienimittakaavaisittaan
Monikon abessiivipienimittakaavaisittansaMonikon komitatiivipienimittakaavaisine
Monikon komitatiivipienimittakaavaisineniMonikon komitatiivipienimittakaavaisinesi
Monikon komitatiivipienimittakaavaisinemmeMonikon komitatiivipienimittakaavaisinenne
Monikon komitatiivipienimittakaavaisineenMonikon komitatiivipienimittakaavaisinensa
KomparatiivipienimittakavaisempiSuperlatiivipienimittakavaisin
Monikon akkusatiivipienimittakaavaisetMonikon akkusatiivipienimittakaavaiseni
Monikon akkusatiivipienimittakaavaisesiMonikon akkusatiivipienimittakaavaisemme
Monikon akkusatiivipienimittakaavaisenneMonikon akkusatiivipienimittakaavaisensa
AkkusatiivipienimittakaavaiseniAkkusatiivipienimittakaavaisesi
AkkusatiivipienimittakaavaisemmeAkkusatiivipienimittakaavaisenne
Akkusatiivipienimittakaavaisensa