Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈjæːʋi]
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.laki
2.laki
3.puhekieli
Substantiivit
4.laki, harvinainen

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (oikeustiede) joka ei sukulaisuuden, asianosaisuuden tai muun seikan vuoksi voi toimia puolueettomana todistajana tai viranomaisena
  2. (politiikka) jota ei asemansa, osallisuutensa vuoksi voi pitää puolueettomana, esteellinen

Esimerkit

  • Tuomari oli jäävi ratkaisemaan juttua, koska vastaaja oli hänen siskonsa.
    • The judge was disqualified to sit the case, because the defendant was his/her sister.

Taivutusmuodot

MonikkojäävitMonikkojäävini
MonikkojäävisiMonikkojäävimme
MonikkojäävinneMonikkojäävinsä
GenetiivijäävinGenetiivijäävini
GenetiivijäävisiGenetiivijäävimme
GenetiivijäävinneGenetiivijäävinsä
Monikon genetiivijäävienMonikon genetiivijäävieni
Monikon genetiivijääviesiMonikon genetiivijääviemme
Monikon genetiivijäävienneMonikon genetiivijääviensä
PartitiivijääviäPartitiivijääviäni
PartitiivijääviäsiPartitiivijääviämme
PartitiivijääviännePartitiivijääviään
PartitiivijääviänsäMonikon partitiivijäävejä
Monikon partitiivijäävejäniMonikon partitiivijäävejäsi
Monikon partitiivijäävejämmeMonikon partitiivijäävejänne
Monikon partitiivijäävejäänMonikon partitiivijäävejänsä
InessiivijäävissäInessiivijäävissäni
InessiivijäävissäsiInessiivijäävissämme
InessiivijäävissänneInessiivijäävissään
InessiivijäävissänsäMonikon inessiivijääveissä
Monikon inessiivijääveissäniMonikon inessiivijääveissäsi
Monikon inessiivijääveissämmeMonikon inessiivijääveissänne
Monikon inessiivijääveissäänMonikon inessiivijääveissänsä
ElatiivijäävistäElatiivijäävistäni
ElatiivijäävistäsiElatiivijäävistämme
ElatiivijäävistänneElatiivijäävistään
ElatiivijäävistänsäMonikon elatiivijääveistä
Monikon elatiivijääveistäniMonikon elatiivijääveistäsi
Monikon elatiivijääveistämmeMonikon elatiivijääveistänne
Monikon elatiivijääveistäänMonikon elatiivijääveistänsä
IllatiivijääviinIllatiivijääviini
IllatiivijääviisiIllatiivijääviimme
IllatiivijääviinneIllatiivijääviinsä
Monikon illatiivijääveihinMonikon illatiivijääveihini
Monikon illatiivijääveihisiMonikon illatiivijääveihimme
Monikon illatiivijääveihinneMonikon illatiivijääveihinsä
AdessiivijäävilläAdessiivijäävilläni
AdessiivijäävilläsiAdessiivijäävillämme
AdessiivijäävillänneAdessiivijäävillään
AdessiivijäävillänsäMonikon adessiivijääveillä
Monikon adessiivijääveilläniMonikon adessiivijääveilläsi
Monikon adessiivijääveillämmeMonikon adessiivijääveillänne
Monikon adessiivijääveilläänMonikon adessiivijääveillänsä
AblatiivijääviltäAblatiivijääviltäni
AblatiivijääviltäsiAblatiivijääviltämme
AblatiivijääviltänneAblatiivijääviltään
AblatiivijääviltänsäMonikon ablatiivijääveiltä
Monikon ablatiivijääveiltäniMonikon ablatiivijääveiltäsi
Monikon ablatiivijääveiltämmeMonikon ablatiivijääveiltänne
Monikon ablatiivijääveiltäänMonikon ablatiivijääveiltänsä
AllatiivijäävilleAllatiivijäävilleni
AllatiivijäävillesiAllatiivijäävillemme
AllatiivijäävillenneAllatiivijäävilleen
AllatiivijäävillensäMonikon allatiivijääveille
Monikon allatiivijääveilleniMonikon allatiivijääveillesi
Monikon allatiivijääveillemmeMonikon allatiivijääveillenne
Monikon allatiivijääveilleenMonikon allatiivijääveillensä
EssiivijäävinäEssiivijäävinäni
EssiivijäävinäsiEssiivijäävinämme
EssiivijäävinänneEssiivijäävinään
EssiivijäävinänsäMonikon essiivijääveinä
Monikon essiivijääveinäniMonikon essiivijääveinäsi
Monikon essiivijääveinämmeMonikon essiivijääveinänne
Monikon essiivijääveinäänMonikon essiivijääveinänsä
TranslatiivijääviksiTranslatiivijäävikseni
TranslatiivijääviksesiTranslatiivijääviksemme
TranslatiivijääviksenneTranslatiivijäävikseen
TranslatiivijääviksensäMonikon translatiivijääveiksi
Monikon translatiivijääveikseniMonikon translatiivijääveiksesi
Monikon translatiivijääveiksemmeMonikon translatiivijääveiksenne
Monikon translatiivijääveikseenMonikon translatiivijääveiksensä
Monikon instruktiivijääveinAbessiivijäävittä
AbessiivijäävittäniAbessiivijäävittäsi
AbessiivijäävittämmeAbessiivijäävittänne
AbessiivijäävittäänAbessiivijäävittänsä
Monikon abessiivijääveittäMonikon abessiivijääveittäni
Monikon abessiivijääveittäsiMonikon abessiivijääveittämme
Monikon abessiivijääveittänneMonikon abessiivijääveittään
Monikon abessiivijääveittänsäMonikon komitatiivijääveine
Monikon komitatiivijääveineniMonikon komitatiivijääveinesi
Monikon komitatiivijääveinemmeMonikon komitatiivijääveinenne
Monikon komitatiivijääveineenMonikon komitatiivijääveinensä
Monikon akkusatiivijäävitMonikon akkusatiivijäävini
Monikon akkusatiivijäävisiMonikon akkusatiivijäävimme
Monikon akkusatiivijäävinneMonikon akkusatiivijäävinsä
AkkusatiivijääviniAkkusatiivijäävisi
AkkusatiivijäävimmeAkkusatiivijäävinne
Akkusatiivijäävinsä