| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | laki | |
| 2. | laki | |
| 3. | puhekieli | |
| Substantiivit | ||
| 4. | laki, harvinainen | |
| Monikko | jäävit | Monikko | jäävini |
| Monikko | jäävisi | Monikko | jäävimme |
| Monikko | jäävinne | Monikko | jäävinsä |
| Genetiivi | jäävin | Genetiivi | jäävini |
| Genetiivi | jäävisi | Genetiivi | jäävimme |
| Genetiivi | jäävinne | Genetiivi | jäävinsä |
| Monikon genetiivi | jäävien | Monikon genetiivi | jäävieni |
| Monikon genetiivi | jääviesi | Monikon genetiivi | jääviemme |
| Monikon genetiivi | jäävienne | Monikon genetiivi | jääviensä |
| Partitiivi | jääviä | Partitiivi | jääviäni |
| Partitiivi | jääviäsi | Partitiivi | jääviämme |
| Partitiivi | jääviänne | Partitiivi | jääviään |
| Partitiivi | jääviänsä | Monikon partitiivi | jäävejä |
| Monikon partitiivi | jäävejäni | Monikon partitiivi | jäävejäsi |
| Monikon partitiivi | jäävejämme | Monikon partitiivi | jäävejänne |
| Monikon partitiivi | jäävejään | Monikon partitiivi | jäävejänsä |
| Inessiivi | jäävissä | Inessiivi | jäävissäni |
| Inessiivi | jäävissäsi | Inessiivi | jäävissämme |
| Inessiivi | jäävissänne | Inessiivi | jäävissään |
| Inessiivi | jäävissänsä | Monikon inessiivi | jääveissä |
| Monikon inessiivi | jääveissäni | Monikon inessiivi | jääveissäsi |
| Monikon inessiivi | jääveissämme | Monikon inessiivi | jääveissänne |
| Monikon inessiivi | jääveissään | Monikon inessiivi | jääveissänsä |
| Elatiivi | jäävistä | Elatiivi | jäävistäni |
| Elatiivi | jäävistäsi | Elatiivi | jäävistämme |
| Elatiivi | jäävistänne | Elatiivi | jäävistään |
| Elatiivi | jäävistänsä | Monikon elatiivi | jääveistä |
| Monikon elatiivi | jääveistäni | Monikon elatiivi | jääveistäsi |
| Monikon elatiivi | jääveistämme | Monikon elatiivi | jääveistänne |
| Monikon elatiivi | jääveistään | Monikon elatiivi | jääveistänsä |
| Illatiivi | jääviin | Illatiivi | jääviini |
| Illatiivi | jääviisi | Illatiivi | jääviimme |
| Illatiivi | jääviinne | Illatiivi | jääviinsä |
| Monikon illatiivi | jääveihin | Monikon illatiivi | jääveihini |
| Monikon illatiivi | jääveihisi | Monikon illatiivi | jääveihimme |
| Monikon illatiivi | jääveihinne | Monikon illatiivi | jääveihinsä |
| Adessiivi | jäävillä | Adessiivi | jäävilläni |
| Adessiivi | jäävilläsi | Adessiivi | jäävillämme |
| Adessiivi | jäävillänne | Adessiivi | jäävillään |
| Adessiivi | jäävillänsä | Monikon adessiivi | jääveillä |
| Monikon adessiivi | jääveilläni | Monikon adessiivi | jääveilläsi |
| Monikon adessiivi | jääveillämme | Monikon adessiivi | jääveillänne |
| Monikon adessiivi | jääveillään | Monikon adessiivi | jääveillänsä |
| Ablatiivi | jääviltä | Ablatiivi | jääviltäni |
| Ablatiivi | jääviltäsi | Ablatiivi | jääviltämme |
| Ablatiivi | jääviltänne | Ablatiivi | jääviltään |
| Ablatiivi | jääviltänsä | Monikon ablatiivi | jääveiltä |
| Monikon ablatiivi | jääveiltäni | Monikon ablatiivi | jääveiltäsi |
| Monikon ablatiivi | jääveiltämme | Monikon ablatiivi | jääveiltänne |
| Monikon ablatiivi | jääveiltään | Monikon ablatiivi | jääveiltänsä |
| Allatiivi | jääville | Allatiivi | jäävilleni |
| Allatiivi | jäävillesi | Allatiivi | jäävillemme |
| Allatiivi | jäävillenne | Allatiivi | jäävilleen |
| Allatiivi | jäävillensä | Monikon allatiivi | jääveille |
| Monikon allatiivi | jääveilleni | Monikon allatiivi | jääveillesi |
| Monikon allatiivi | jääveillemme | Monikon allatiivi | jääveillenne |
| Monikon allatiivi | jääveilleen | Monikon allatiivi | jääveillensä |
| Essiivi | jäävinä | Essiivi | jäävinäni |
| Essiivi | jäävinäsi | Essiivi | jäävinämme |
| Essiivi | jäävinänne | Essiivi | jäävinään |
| Essiivi | jäävinänsä | Monikon essiivi | jääveinä |
| Monikon essiivi | jääveinäni | Monikon essiivi | jääveinäsi |
| Monikon essiivi | jääveinämme | Monikon essiivi | jääveinänne |
| Monikon essiivi | jääveinään | Monikon essiivi | jääveinänsä |
| Translatiivi | jääviksi | Translatiivi | jäävikseni |
| Translatiivi | jääviksesi | Translatiivi | jääviksemme |
| Translatiivi | jääviksenne | Translatiivi | jäävikseen |
| Translatiivi | jääviksensä | Monikon translatiivi | jääveiksi |
| Monikon translatiivi | jääveikseni | Monikon translatiivi | jääveiksesi |
| Monikon translatiivi | jääveiksemme | Monikon translatiivi | jääveiksenne |
| Monikon translatiivi | jääveikseen | Monikon translatiivi | jääveiksensä |
| Monikon instruktiivi | jäävein | Abessiivi | jäävittä |
| Abessiivi | jäävittäni | Abessiivi | jäävittäsi |
| Abessiivi | jäävittämme | Abessiivi | jäävittänne |
| Abessiivi | jäävittään | Abessiivi | jäävittänsä |
| Monikon abessiivi | jääveittä | Monikon abessiivi | jääveittäni |
| Monikon abessiivi | jääveittäsi | Monikon abessiivi | jääveittämme |
| Monikon abessiivi | jääveittänne | Monikon abessiivi | jääveittään |
| Monikon abessiivi | jääveittänsä | Monikon komitatiivi | jääveine |
| Monikon komitatiivi | jääveineni | Monikon komitatiivi | jääveinesi |
| Monikon komitatiivi | jääveinemme | Monikon komitatiivi | jääveinenne |
| Monikon komitatiivi | jääveineen | Monikon komitatiivi | jääveinensä |
| Monikon akkusatiivi | jäävit | Monikon akkusatiivi | jäävini |
| Monikon akkusatiivi | jäävisi | Monikon akkusatiivi | jäävimme |
| Monikon akkusatiivi | jäävinne | Monikon akkusatiivi | jäävinsä |
| Akkusatiivi | jäävini | Akkusatiivi | jäävisi |
| Akkusatiivi | jäävimme | Akkusatiivi | jäävinne |
| Akkusatiivi | jäävinsä |