Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Käännös
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. köyhä, vähävarainen, vähäosainen

Taivutusmuodot

MonikkovähäväkisetMonikkovähäväkiseni
MonikkovähäväkisesiMonikkovähäväkisemme
MonikkovähäväkisenneMonikkovähäväkisensä
GenetiivivähäväkisenGenetiivivähäväkiseni
GenetiivivähäväkisesiGenetiivivähäväkisemme
GenetiivivähäväkisenneGenetiivivähäväkisensä
Monikon genetiivivähäväkistenMonikon genetiivivähäväkisien
Monikon genetiivivähäväkisteniMonikon genetiivivähäväkisieni
Monikon genetiivivähäväkistesiMonikon genetiivivähäväkisiesi
Monikon genetiivivähäväkistemmeMonikon genetiivivähäväkisiemme
Monikon genetiivivähäväkistenneMonikon genetiivivähäväkisienne
Monikon genetiivivähäväkistensäMonikon genetiivivähäväkisiensä
PartitiivivähäväkistäPartitiivivähäväkistäni
PartitiivivähäväkistäsiPartitiivivähäväkistämme
PartitiivivähäväkistännePartitiivivähäväkistään
PartitiivivähäväkistänsäMonikon partitiivivähäväkisiä
Monikon partitiivivähäväkisiäniMonikon partitiivivähäväkisiäsi
Monikon partitiivivähäväkisiämmeMonikon partitiivivähäväkisiänne
Monikon partitiivivähäväkisiäänMonikon partitiivivähäväkisiänsä
InessiivivähäväkisessäInessiivivähäväkisessäni
InessiivivähäväkisessäsiInessiivivähäväkisessämme
InessiivivähäväkisessänneInessiivivähäväkisessään
InessiivivähäväkisessänsäMonikon inessiivivähäväkisissä
Monikon inessiivivähäväkisissäniMonikon inessiivivähäväkisissäsi
Monikon inessiivivähäväkisissämmeMonikon inessiivivähäväkisissänne
Monikon inessiivivähäväkisissäänMonikon inessiivivähäväkisissänsä
ElatiivivähäväkisestäElatiivivähäväkisestäni
ElatiivivähäväkisestäsiElatiivivähäväkisestämme
ElatiivivähäväkisestänneElatiivivähäväkisestään
ElatiivivähäväkisestänsäMonikon elatiivivähäväkisistä
Monikon elatiivivähäväkisistäniMonikon elatiivivähäväkisistäsi
Monikon elatiivivähäväkisistämmeMonikon elatiivivähäväkisistänne
Monikon elatiivivähäväkisistäänMonikon elatiivivähäväkisistänsä
IllatiivivähäväkiseenIllatiivivähäväkiseeni
IllatiivivähäväkiseesiIllatiivivähäväkiseemme
IllatiivivähäväkiseenneIllatiivivähäväkiseensä
Monikon illatiivivähäväkisiinMonikon illatiivivähäväkisiini
Monikon illatiivivähäväkisiisiMonikon illatiivivähäväkisiimme
Monikon illatiivivähäväkisiinneMonikon illatiivivähäväkisiinsä
AdessiivivähäväkiselläAdessiivivähäväkiselläni
AdessiivivähäväkiselläsiAdessiivivähäväkisellämme
AdessiivivähäväkisellänneAdessiivivähäväkisellään
AdessiivivähäväkisellänsäMonikon adessiivivähäväkisillä
Monikon adessiivivähäväkisilläniMonikon adessiivivähäväkisilläsi
Monikon adessiivivähäväkisillämmeMonikon adessiivivähäväkisillänne
Monikon adessiivivähäväkisilläänMonikon adessiivivähäväkisillänsä
AblatiivivähäväkiseltäAblatiivivähäväkiseltäni
AblatiivivähäväkiseltäsiAblatiivivähäväkiseltämme
AblatiivivähäväkiseltänneAblatiivivähäväkiseltään
AblatiivivähäväkiseltänsäMonikon ablatiivivähäväkisiltä
Monikon ablatiivivähäväkisiltäniMonikon ablatiivivähäväkisiltäsi
Monikon ablatiivivähäväkisiltämmeMonikon ablatiivivähäväkisiltänne
Monikon ablatiivivähäväkisiltäänMonikon ablatiivivähäväkisiltänsä
AllatiivivähäväkiselleAllatiivivähäväkiselleni
AllatiivivähäväkisellesiAllatiivivähäväkisellemme
AllatiivivähäväkisellenneAllatiivivähäväkiselleen
AllatiivivähäväkisellensäMonikon allatiivivähäväkisille
Monikon allatiivivähäväkisilleniMonikon allatiivivähäväkisillesi
Monikon allatiivivähäväkisillemmeMonikon allatiivivähäväkisillenne
Monikon allatiivivähäväkisilleenMonikon allatiivivähäväkisillensä
EssiivivähäväkisenäEssiivivähäväkisenäni
EssiivivähäväkisenäsiEssiivivähäväkisenämme
EssiivivähäväkisenänneEssiivivähäväkisenään
EssiivivähäväkisenänsäMonikon essiivivähäväkisinä
Monikon essiivivähäväkisinäniMonikon essiivivähäväkisinäsi
Monikon essiivivähäväkisinämmeMonikon essiivivähäväkisinänne
Monikon essiivivähäväkisinäänMonikon essiivivähäväkisinänsä
TranslatiivivähäväkiseksiTranslatiivivähäväkisekseni
TranslatiivivähäväkiseksesiTranslatiivivähäväkiseksemme
TranslatiivivähäväkiseksenneTranslatiivivähäväkisekseen
TranslatiivivähäväkiseksensäMonikon translatiivivähäväkisiksi
Monikon translatiivivähäväkisikseniMonikon translatiivivähäväkisiksesi
Monikon translatiivivähäväkisiksemmeMonikon translatiivivähäväkisiksenne
Monikon translatiivivähäväkisikseenMonikon translatiivivähäväkisiksensä
Monikon instruktiivivähäväkisinAbessiivivähäväkisettä
AbessiivivähäväkisettäniAbessiivivähäväkisettäsi
AbessiivivähäväkisettämmeAbessiivivähäväkisettänne
AbessiivivähäväkisettäänAbessiivivähäväkisettänsä
Monikon abessiivivähäväkisittäMonikon abessiivivähäväkisittäni
Monikon abessiivivähäväkisittäsiMonikon abessiivivähäväkisittämme
Monikon abessiivivähäväkisittänneMonikon abessiivivähäväkisittään
Monikon abessiivivähäväkisittänsäMonikon komitatiivivähäväkisine
Monikon komitatiivivähäväkisineniMonikon komitatiivivähäväkisinesi
Monikon komitatiivivähäväkisinemmeMonikon komitatiivivähäväkisinenne
Monikon komitatiivivähäväkisineenMonikon komitatiivivähäväkisinensä
Monikon akkusatiivivähäväkisetMonikon akkusatiivivähäväkiseni
Monikon akkusatiivivähäväkisesiMonikon akkusatiivivähäväkisemme
Monikon akkusatiivivähäväkisenneMonikon akkusatiivivähäväkisensä
AkkusatiivivähäväkiseniAkkusatiivivähäväkisesi
AkkusatiivivähäväkisemmeAkkusatiivivähäväkisenne
Akkusatiivivähäväkisensä