| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | rämäkät | Monikko | rämäkkäni |
| Monikko | rämäkkäsi | Monikko | rämäkkämme |
| Monikko | rämäkkänne | Monikko | rämäkkänsä |
| Genetiivi | rämäkän | Genetiivi | rämäkkäni |
| Genetiivi | rämäkkäsi | Genetiivi | rämäkkämme |
| Genetiivi | rämäkkänne | Genetiivi | rämäkkänsä |
| Monikon genetiivi | rämäköiden | Monikon genetiivi | rämäköitten |
| Monikon genetiivi | rämäkköjen | Monikon genetiivi | rämäköideni |
| Monikon genetiivi | rämäköitteni | Monikon genetiivi | rämäkköjeni |
| Monikon genetiivi | rämäköidesi | Monikon genetiivi | rämäköittesi |
| Monikon genetiivi | rämäkköjesi | Monikon genetiivi | rämäköidemme |
| Monikon genetiivi | rämäköittemme | Monikon genetiivi | rämäkköjemme |
| Monikon genetiivi | rämäköidenne | Monikon genetiivi | rämäköittenne |
| Monikon genetiivi | rämäkköjenne | Monikon genetiivi | rämäköidensä |
| Monikon genetiivi | rämäköittensä | Monikon genetiivi | rämäkköjensä |
| Partitiivi | rämäkkää | Partitiivi | rämäkkääni |
| Partitiivi | rämäkkääsi | Partitiivi | rämäkkäämme |
| Partitiivi | rämäkkäänne | Partitiivi | rämäkkäänsä |
| Monikon partitiivi | rämäköitä | Monikon partitiivi | rämäkköjä |
| Monikon partitiivi | rämäköitäni | Monikon partitiivi | rämäkköjäni |
| Monikon partitiivi | rämäköitäsi | Monikon partitiivi | rämäkköjäsi |
| Monikon partitiivi | rämäköitämme | Monikon partitiivi | rämäkköjämme |
| Monikon partitiivi | rämäköitänne | Monikon partitiivi | rämäkköjänne |
| Monikon partitiivi | rämäköitään | Monikon partitiivi | rämäkköjään |
| Monikon partitiivi | rämäköitänsä | Monikon partitiivi | rämäkköjänsä |
| Inessiivi | rämäkässä | Inessiivi | rämäkässäni |
| Inessiivi | rämäkässäsi | Inessiivi | rämäkässämme |
| Inessiivi | rämäkässänne | Inessiivi | rämäkässään |
| Inessiivi | rämäkässänsä | Monikon inessiivi | rämäköissä |
| Monikon inessiivi | rämäköissäni | Monikon inessiivi | rämäköissäsi |
| Monikon inessiivi | rämäköissämme | Monikon inessiivi | rämäköissänne |
| Monikon inessiivi | rämäköissään | Monikon inessiivi | rämäköissänsä |
| Elatiivi | rämäkästä | Elatiivi | rämäkästäni |
| Elatiivi | rämäkästäsi | Elatiivi | rämäkästämme |
| Elatiivi | rämäkästänne | Elatiivi | rämäkästään |
| Elatiivi | rämäkästänsä | Monikon elatiivi | rämäköistä |
| Monikon elatiivi | rämäköistäni | Monikon elatiivi | rämäköistäsi |
| Monikon elatiivi | rämäköistämme | Monikon elatiivi | rämäköistänne |
| Monikon elatiivi | rämäköistään | Monikon elatiivi | rämäköistänsä |
| Illatiivi | rämäkkään | Illatiivi | rämäkkääni |
| Illatiivi | rämäkkääsi | Illatiivi | rämäkkäämme |
| Illatiivi | rämäkkäänne | Illatiivi | rämäkkäänsä |
| Monikon illatiivi | rämäköihin | Monikon illatiivi | rämäkköihin |
| Monikon illatiivi | rämäköihini | Monikon illatiivi | rämäkköihini |
| Monikon illatiivi | rämäköihisi | Monikon illatiivi | rämäkköihisi |
| Monikon illatiivi | rämäköihimme | Monikon illatiivi | rämäkköihimme |
| Monikon illatiivi | rämäköihinne | Monikon illatiivi | rämäkköihinne |
| Monikon illatiivi | rämäköihinsä | Monikon illatiivi | rämäkköihinsä |
| Adessiivi | rämäkällä | Adessiivi | rämäkälläni |
| Adessiivi | rämäkälläsi | Adessiivi | rämäkällämme |
| Adessiivi | rämäkällänne | Adessiivi | rämäkällään |
| Adessiivi | rämäkällänsä | Monikon adessiivi | rämäköillä |
| Monikon adessiivi | rämäköilläni | Monikon adessiivi | rämäköilläsi |
| Monikon adessiivi | rämäköillämme | Monikon adessiivi | rämäköillänne |
| Monikon adessiivi | rämäköillään | Monikon adessiivi | rämäköillänsä |
| Ablatiivi | rämäkältä | Ablatiivi | rämäkältäni |
| Ablatiivi | rämäkältäsi | Ablatiivi | rämäkältämme |
| Ablatiivi | rämäkältänne | Ablatiivi | rämäkältään |
| Ablatiivi | rämäkältänsä | Monikon ablatiivi | rämäköiltä |
| Monikon ablatiivi | rämäköiltäni | Monikon ablatiivi | rämäköiltäsi |
| Monikon ablatiivi | rämäköiltämme | Monikon ablatiivi | rämäköiltänne |
| Monikon ablatiivi | rämäköiltään | Monikon ablatiivi | rämäköiltänsä |
| Allatiivi | rämäkälle | Allatiivi | rämäkälleni |
| Allatiivi | rämäkällesi | Allatiivi | rämäkällemme |
| Allatiivi | rämäkällenne | Allatiivi | rämäkälleen |
| Allatiivi | rämäkällensä | Monikon allatiivi | rämäköille |
| Monikon allatiivi | rämäköilleni | Monikon allatiivi | rämäköillesi |
| Monikon allatiivi | rämäköillemme | Monikon allatiivi | rämäköillenne |
| Monikon allatiivi | rämäköilleen | Monikon allatiivi | rämäköillensä |
| Essiivi | rämäkkänä | Essiivi | rämäkkänäni |
| Essiivi | rämäkkänäsi | Essiivi | rämäkkänämme |
| Essiivi | rämäkkänänne | Essiivi | rämäkkänään |
| Essiivi | rämäkkänänsä | Monikon essiivi | rämäkköinä |
| Monikon essiivi | rämäkköinäni | Monikon essiivi | rämäkköinäsi |
| Monikon essiivi | rämäkköinämme | Monikon essiivi | rämäkköinänne |
| Monikon essiivi | rämäkköinään | Monikon essiivi | rämäkköinänsä |
| Translatiivi | rämäkäksi | Translatiivi | rämäkäkseni |
| Translatiivi | rämäkäksesi | Translatiivi | rämäkäksemme |
| Translatiivi | rämäkäksenne | Translatiivi | rämäkäkseen |
| Translatiivi | rämäkäksensä | Monikon translatiivi | rämäköiksi |
| Monikon translatiivi | rämäköikseni | Monikon translatiivi | rämäköiksesi |
| Monikon translatiivi | rämäköiksemme | Monikon translatiivi | rämäköiksenne |
| Monikon translatiivi | rämäköikseen | Monikon translatiivi | rämäköiksensä |
| Monikon instruktiivi | rämäköin | Abessiivi | rämäkättä |
| Abessiivi | rämäkättäni | Abessiivi | rämäkättäsi |
| Abessiivi | rämäkättämme | Abessiivi | rämäkättänne |
| Abessiivi | rämäkättään | Abessiivi | rämäkättänsä |
| Monikon abessiivi | rämäköittä | Monikon abessiivi | rämäköittäni |
| Monikon abessiivi | rämäköittäsi | Monikon abessiivi | rämäköittämme |
| Monikon abessiivi | rämäköittänne | Monikon abessiivi | rämäköittään |
| Monikon abessiivi | rämäköittänsä | Monikon komitatiivi | rämäkköine |
| Monikon komitatiivi | rämäkköineni | Monikon komitatiivi | rämäkköinesi |
| Monikon komitatiivi | rämäkköinemme | Monikon komitatiivi | rämäkköinenne |
| Monikon komitatiivi | rämäkköineen | Monikon komitatiivi | rämäkköinensä |
| Monikon akkusatiivi | rämäkät | Monikon akkusatiivi | rämäkkäni |
| Monikon akkusatiivi | rämäkkäsi | Monikon akkusatiivi | rämäkkämme |
| Monikon akkusatiivi | rämäkkänne | Monikon akkusatiivi | rämäkkänsä |
| Akkusatiivi | rämäkkäni | Akkusatiivi | rämäkkäsi |
| Akkusatiivi | rämäkkämme | Akkusatiivi | rämäkkänne |
| Akkusatiivi | rämäkkänsä |