Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiequipped with a lock

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on lukko; lukolla varustettu

Taivutusmuodot

MonikkolukollisetMonikkolukolliseni
MonikkolukollisesiMonikkolukollisemme
MonikkolukollisenneMonikkolukollisensa
GenetiivilukollisenGenetiivilukolliseni
GenetiivilukollisesiGenetiivilukollisemme
GenetiivilukollisenneGenetiivilukollisensa
Monikon genetiivilukollistenMonikon genetiivilukollisien
Monikon genetiivilukollisteniMonikon genetiivilukollisieni
Monikon genetiivilukollistesiMonikon genetiivilukollisiesi
Monikon genetiivilukollistemmeMonikon genetiivilukollisiemme
Monikon genetiivilukollistenneMonikon genetiivilukollisienne
Monikon genetiivilukollistensaMonikon genetiivilukollisiensa
PartitiivilukollistaPartitiivilukollistani
PartitiivilukollistasiPartitiivilukollistamme
PartitiivilukollistannePartitiivilukollistaan
PartitiivilukollistansaMonikon partitiivilukollisia
Monikon partitiivilukollisianiMonikon partitiivilukollisiasi
Monikon partitiivilukollisiammeMonikon partitiivilukollisianne
Monikon partitiivilukollisiaanMonikon partitiivilukollisiansa
InessiivilukollisessaInessiivilukollisessani
InessiivilukollisessasiInessiivilukollisessamme
InessiivilukollisessanneInessiivilukollisessaan
InessiivilukollisessansaMonikon inessiivilukollisissa
Monikon inessiivilukollisissaniMonikon inessiivilukollisissasi
Monikon inessiivilukollisissammeMonikon inessiivilukollisissanne
Monikon inessiivilukollisissaanMonikon inessiivilukollisissansa
ElatiivilukollisestaElatiivilukollisestani
ElatiivilukollisestasiElatiivilukollisestamme
ElatiivilukollisestanneElatiivilukollisestaan
ElatiivilukollisestansaMonikon elatiivilukollisista
Monikon elatiivilukollisistaniMonikon elatiivilukollisistasi
Monikon elatiivilukollisistammeMonikon elatiivilukollisistanne
Monikon elatiivilukollisistaanMonikon elatiivilukollisistansa
IllatiivilukolliseenIllatiivilukolliseeni
IllatiivilukolliseesiIllatiivilukolliseemme
IllatiivilukolliseenneIllatiivilukolliseensa
Monikon illatiivilukollisiinMonikon illatiivilukollisiini
Monikon illatiivilukollisiisiMonikon illatiivilukollisiimme
Monikon illatiivilukollisiinneMonikon illatiivilukollisiinsa
AdessiivilukollisellaAdessiivilukollisellani
AdessiivilukollisellasiAdessiivilukollisellamme
AdessiivilukollisellanneAdessiivilukollisellaan
AdessiivilukollisellansaMonikon adessiivilukollisilla
Monikon adessiivilukollisillaniMonikon adessiivilukollisillasi
Monikon adessiivilukollisillammeMonikon adessiivilukollisillanne
Monikon adessiivilukollisillaanMonikon adessiivilukollisillansa
AblatiivilukolliseltaAblatiivilukolliseltani
AblatiivilukolliseltasiAblatiivilukolliseltamme
AblatiivilukolliseltanneAblatiivilukolliseltaan
AblatiivilukolliseltansaMonikon ablatiivilukollisilta
Monikon ablatiivilukollisiltaniMonikon ablatiivilukollisiltasi
Monikon ablatiivilukollisiltammeMonikon ablatiivilukollisiltanne
Monikon ablatiivilukollisiltaanMonikon ablatiivilukollisiltansa
AllatiivilukolliselleAllatiivilukolliselleni
AllatiivilukollisellesiAllatiivilukollisellemme
AllatiivilukollisellenneAllatiivilukolliselleen
AllatiivilukollisellensaMonikon allatiivilukollisille
Monikon allatiivilukollisilleniMonikon allatiivilukollisillesi
Monikon allatiivilukollisillemmeMonikon allatiivilukollisillenne
Monikon allatiivilukollisilleenMonikon allatiivilukollisillensa
EssiivilukollisenaEssiivilukollisenani
EssiivilukollisenasiEssiivilukollisenamme
EssiivilukollisenanneEssiivilukollisenaan
EssiivilukollisenansaMonikon essiivilukollisina
Monikon essiivilukollisinaniMonikon essiivilukollisinasi
Monikon essiivilukollisinammeMonikon essiivilukollisinanne
Monikon essiivilukollisinaanMonikon essiivilukollisinansa
TranslatiivilukolliseksiTranslatiivilukollisekseni
TranslatiivilukolliseksesiTranslatiivilukolliseksemme
TranslatiivilukolliseksenneTranslatiivilukollisekseen
TranslatiivilukolliseksensaMonikon translatiivilukollisiksi
Monikon translatiivilukollisikseniMonikon translatiivilukollisiksesi
Monikon translatiivilukollisiksemmeMonikon translatiivilukollisiksenne
Monikon translatiivilukollisikseenMonikon translatiivilukollisiksensa
Monikon instruktiivilukollisinAbessiivilukollisetta
AbessiivilukollisettaniAbessiivilukollisettasi
AbessiivilukollisettammeAbessiivilukollisettanne
AbessiivilukollisettaanAbessiivilukollisettansa
Monikon abessiivilukollisittaMonikon abessiivilukollisittani
Monikon abessiivilukollisittasiMonikon abessiivilukollisittamme
Monikon abessiivilukollisittanneMonikon abessiivilukollisittaan
Monikon abessiivilukollisittansaMonikon komitatiivilukollisine
Monikon komitatiivilukollisineniMonikon komitatiivilukollisinesi
Monikon komitatiivilukollisinemmeMonikon komitatiivilukollisinenne
Monikon komitatiivilukollisineenMonikon komitatiivilukollisinensa
Monikon akkusatiivilukollisetMonikon akkusatiivilukolliseni
Monikon akkusatiivilukollisesiMonikon akkusatiivilukollisemme
Monikon akkusatiivilukollisenneMonikon akkusatiivilukollisensa
AkkusatiivilukolliseniAkkusatiivilukollisesi
AkkusatiivilukollisemmeAkkusatiivilukollisenne
Akkusatiivilukollisensa