| Monikko | kultavarannot | Genetiivi | kultavarannon |
| Monikon genetiivi | kultavarantojen | Partitiivi | kultavarantoa |
| Monikon partitiivi | kultavarantoja | Inessiivi | kultavarannossa |
| Monikon inessiivi | kultavarannoissa | Elatiivi | kultavarannosta |
| Monikon elatiivi | kultavarannoista | Illatiivi | kultavarantoon |
| Monikon illatiivi | kultavarantoihin | Adessiivi | kultavarannolla |
| Monikon adessiivi | kultavarannoilla | Ablatiivi | kultavarannolta |
| Monikon ablatiivi | kultavarannoilta | Allatiivi | kultavarannolle |
| Monikon allatiivi | kultavarannoille | Essiivi | kultavarantona |
| Monikon essiivi | kultavarantoina | Translatiivi | kultavarannoksi |
| Monikon translatiivi | kultavarannoiksi | Monikon instruktiivi | kultavarannoin |
| Abessiivi | kultavarannotta | Monikon abessiivi | kultavarannoitta |
| Monikon akkusatiivi | kultavarannot |