| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | perimispalkkiot | Genetiivi | perimispalkkion |
| Monikon genetiivi | perimispalkkioiden | Monikon genetiivi | perimispalkkioitten |
| Partitiivi | perimispalkkiota | Monikon partitiivi | perimispalkkioita |
| Inessiivi | perimispalkkiossa | Monikon inessiivi | perimispalkkioissa |
| Elatiivi | perimispalkkiosta | Monikon elatiivi | perimispalkkioista |
| Illatiivi | perimispalkkioon | Monikon illatiivi | perimispalkkioihin |
| Adessiivi | perimispalkkiolla | Monikon adessiivi | perimispalkkioilla |
| Ablatiivi | perimispalkkiolta | Monikon ablatiivi | perimispalkkioilta |
| Allatiivi | perimispalkkiolle | Monikon allatiivi | perimispalkkioille |
| Essiivi | perimispalkkiona | Monikon essiivi | perimispalkkioina |
| Translatiivi | perimispalkkioksi | Monikon translatiivi | perimispalkkioiksi |
| Monikon instruktiivi | perimispalkkioin | Abessiivi | perimispalkkiotta |
| Monikon abessiivi | perimispalkkioitta | Monikon akkusatiivi | perimispalkkiot |