| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | palaturpeet | Genetiivi | palaturpeen |
| Monikon genetiivi | palaturpeiden | Monikon genetiivi | palaturpeitten |
| Partitiivi | palaturvetta | Monikon partitiivi | palaturpeita |
| Inessiivi | palaturpeessa | Monikon inessiivi | palaturpeissa |
| Elatiivi | palaturpeesta | Monikon elatiivi | palaturpeista |
| Illatiivi | palaturpeeseen | Monikon illatiivi | palaturpeisiin |
| Monikon illatiivi | palaturpeihin | Adessiivi | palaturpeella |
| Monikon adessiivi | palaturpeilla | Ablatiivi | palaturpeelta |
| Monikon ablatiivi | palaturpeilta | Allatiivi | palaturpeelle |
| Monikon allatiivi | palaturpeille | Essiivi | palaturpeena |
| Monikon essiivi | palaturpeina | Translatiivi | palaturpeeksi |
| Monikon translatiivi | palaturpeiksi | Monikon instruktiivi | palaturpein |
| Abessiivi | palaturpeetta | Monikon abessiivi | palaturpeitta |
| Monikon akkusatiivi | palaturpeet |