| Käännös | |
|---|---|
| 1. | Wanst {der} |
| 2. | Wampe {die} |
| 3. | Plauze {die} |
| 4. | Eingeweide {das} |
| 5. | Pansen {der} |
| Monikko | pötsit | Genetiivi | pötsin |
| Monikon genetiivi | pötsien | Partitiivi | pötsiä |
| Monikon partitiivi | pötsejä | Inessiivi | pötsissä |
| Monikon inessiivi | pötseissä | Elatiivi | pötsistä |
| Monikon elatiivi | pötseistä | Illatiivi | pötsiin |
| Monikon illatiivi | pötseihin | Adessiivi | pötsillä |
| Monikon adessiivi | pötseillä | Ablatiivi | pötsiltä |
| Monikon ablatiivi | pötseiltä | Allatiivi | pötsille |
| Monikon allatiivi | pötseille | Essiivi | pötsinä |
| Monikon essiivi | pötseinä | Translatiivi | pötsiksi |
| Monikon translatiivi | pötseiksi | Monikon instruktiivi | pötsein |
| Abessiivi | pötsittä | Monikon abessiivi | pötseittä |
| Monikon akkusatiivi | pötsit |