| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | raaistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | raaistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | raaistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | raaistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | raaistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | raaistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | raaistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | raaistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | raaistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | raaistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | raaistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | raaistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | raaistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | raaistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | raaistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | raaistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | raaistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | raaistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | raaistunevat | | |