| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | voitonhimot | Genetiivi | voitonhimon |
| Monikon genetiivi | voitonhimojen | Partitiivi | voitonhimoa |
| Monikon partitiivi | voitonhimoja | Inessiivi | voitonhimossa |
| Monikon inessiivi | voitonhimoissa | Elatiivi | voitonhimosta |
| Monikon elatiivi | voitonhimoista | Illatiivi | voitonhimoon |
| Monikon illatiivi | voitonhimoihin | Adessiivi | voitonhimolla |
| Monikon adessiivi | voitonhimoilla | Ablatiivi | voitonhimolta |
| Monikon ablatiivi | voitonhimoilta | Allatiivi | voitonhimolle |
| Monikon allatiivi | voitonhimoille | Essiivi | voitonhimona |
| Monikon essiivi | voitonhimoina | Translatiivi | voitonhimoksi |
| Monikon translatiivi | voitonhimoiksi | Monikon instruktiivi | voitonhimoin |
| Abessiivi | voitonhimotta | Monikon abessiivi | voitonhimoitta |
| Monikon akkusatiivi | voitonhimot |