| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | mateenmädit | Genetiivi | mateenmädin |
| Monikon genetiivi | mateenmätien | Partitiivi | mateenmätiä |
| Monikon partitiivi | mateenmätejä | Inessiivi | mateenmädissä |
| Monikon inessiivi | mateenmädeissä | Elatiivi | mateenmädistä |
| Monikon elatiivi | mateenmädeistä | Illatiivi | mateenmätiin |
| Monikon illatiivi | mateenmäteihin | Adessiivi | mateenmädillä |
| Monikon adessiivi | mateenmädeillä | Ablatiivi | mateenmädiltä |
| Monikon ablatiivi | mateenmädeiltä | Allatiivi | mateenmädille |
| Monikon allatiivi | mateenmädeille | Essiivi | mateenmätinä |
| Monikon essiivi | mateenmäteinä | Translatiivi | mateenmädiksi |
| Monikon translatiivi | mateenmädeiksi | Monikon instruktiivi | mateenmädein |
| Abessiivi | mateenmädittä | Monikon abessiivi | mateenmädeittä |
| Monikon akkusatiivi | mateenmädit |