| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | joenvarret | Genetiivi | joenvarren |
| Monikon genetiivi | joenvarsien | Partitiivi | joenvartta |
| Monikon partitiivi | joenvarsia | Inessiivi | joenvarressa |
| Monikon inessiivi | joenvarsissa | Elatiivi | joenvarresta |
| Monikon elatiivi | joenvarsista | Illatiivi | joenvarteen |
| Monikon illatiivi | joenvarsiin | Adessiivi | joenvarrella |
| Monikon adessiivi | joenvarsilla | Ablatiivi | joenvarrelta |
| Monikon ablatiivi | joenvarsilta | Allatiivi | joenvarrelle |
| Monikon allatiivi | joenvarsille | Essiivi | joenvartena |
| Monikon essiivi | joenvarsina | Translatiivi | joenvarreksi |
| Monikon translatiivi | joenvarsiksi | Monikon instruktiivi | joenvarsin |
| Abessiivi | joenvarretta | Monikon abessiivi | joenvarsitta |
| Monikon akkusatiivi | joenvarret |