| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | lahoudet | Genetiivi | lahouden |
| Monikon genetiivi | lahouksien | Partitiivi | lahoutta |
| Monikon partitiivi | lahouksia | Inessiivi | lahoudessa |
| Monikon inessiivi | lahouksissa | Elatiivi | lahoudesta |
| Monikon elatiivi | lahouksista | Illatiivi | lahouteen |
| Monikon illatiivi | lahouksiin | Adessiivi | lahoudella |
| Monikon adessiivi | lahouksilla | Ablatiivi | lahoudelta |
| Monikon ablatiivi | lahouksilta | Allatiivi | lahoudelle |
| Monikon allatiivi | lahouksille | Essiivi | lahoutena |
| Monikon essiivi | lahouksina | Translatiivi | lahoudeksi |
| Monikon translatiivi | lahouksiksi | Monikon instruktiivi | lahouksin |
| Abessiivi | lahoudetta | Monikon abessiivi | lahouksitta |
| Monikon akkusatiivi | lahoudet |