| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | kiskurit | Genetiivi | kiskurin |
| Monikon genetiivi | kiskurien | Monikon genetiivi | kiskureiden |
| Monikon genetiivi | kiskureitten | Partitiivi | kiskuria |
| Monikon partitiivi | kiskureita | Monikon partitiivi | kiskureja |
| Inessiivi | kiskurissa | Monikon inessiivi | kiskureissa |
| Elatiivi | kiskurista | Monikon elatiivi | kiskureista |
| Illatiivi | kiskuriin | Monikon illatiivi | kiskureihin |
| Adessiivi | kiskurilla | Monikon adessiivi | kiskureilla |
| Ablatiivi | kiskurilta | Monikon ablatiivi | kiskureilta |
| Allatiivi | kiskurille | Monikon allatiivi | kiskureille |
| Essiivi | kiskurina | Monikon essiivi | kiskureina |
| Translatiivi | kiskuriksi | Monikon translatiivi | kiskureiksi |
| Monikon instruktiivi | kiskurein | Abessiivi | kiskuritta |
| Monikon abessiivi | kiskureitta | Monikon akkusatiivi | kiskurit |