Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. pasifismin mukainen

Taivutusmuodot

MonikkopasifistisetMonikkopasifistiseni
MonikkopasifistisesiMonikkopasifistisemme
MonikkopasifistisenneMonikkopasifistisensa
GenetiivipasifistisenGenetiivipasifistiseni
GenetiivipasifistisesiGenetiivipasifistisemme
GenetiivipasifistisenneGenetiivipasifistisensa
Monikon genetiivipasifististenMonikon genetiivipasifistisien
Monikon genetiivipasifististeniMonikon genetiivipasifistisieni
Monikon genetiivipasifististesiMonikon genetiivipasifistisiesi
Monikon genetiivipasifististemmeMonikon genetiivipasifistisiemme
Monikon genetiivipasifististenneMonikon genetiivipasifistisienne
Monikon genetiivipasifististensaMonikon genetiivipasifistisiensa
PartitiivipasifististaPartitiivipasifististani
PartitiivipasifististasiPartitiivipasifististamme
PartitiivipasifististannePartitiivipasifististaan
PartitiivipasifististansaMonikon partitiivipasifistisia
Monikon partitiivipasifistisianiMonikon partitiivipasifistisiasi
Monikon partitiivipasifistisiammeMonikon partitiivipasifistisianne
Monikon partitiivipasifistisiaanMonikon partitiivipasifistisiansa
InessiivipasifistisessaInessiivipasifistisessani
InessiivipasifistisessasiInessiivipasifistisessamme
InessiivipasifistisessanneInessiivipasifistisessaan
InessiivipasifistisessansaMonikon inessiivipasifistisissa
Monikon inessiivipasifistisissaniMonikon inessiivipasifistisissasi
Monikon inessiivipasifistisissammeMonikon inessiivipasifistisissanne
Monikon inessiivipasifistisissaanMonikon inessiivipasifistisissansa
ElatiivipasifistisestaElatiivipasifistisestani
ElatiivipasifistisestasiElatiivipasifistisestamme
ElatiivipasifistisestanneElatiivipasifistisestaan
ElatiivipasifistisestansaMonikon elatiivipasifistisista
Monikon elatiivipasifistisistaniMonikon elatiivipasifistisistasi
Monikon elatiivipasifistisistammeMonikon elatiivipasifistisistanne
Monikon elatiivipasifistisistaanMonikon elatiivipasifistisistansa
IllatiivipasifistiseenIllatiivipasifistiseeni
IllatiivipasifistiseesiIllatiivipasifistiseemme
IllatiivipasifistiseenneIllatiivipasifistiseensa
Monikon illatiivipasifistisiinMonikon illatiivipasifistisiini
Monikon illatiivipasifistisiisiMonikon illatiivipasifistisiimme
Monikon illatiivipasifistisiinneMonikon illatiivipasifistisiinsa
AdessiivipasifistisellaAdessiivipasifistisellani
AdessiivipasifistisellasiAdessiivipasifistisellamme
AdessiivipasifistisellanneAdessiivipasifistisellaan
AdessiivipasifistisellansaMonikon adessiivipasifistisilla
Monikon adessiivipasifistisillaniMonikon adessiivipasifistisillasi
Monikon adessiivipasifistisillammeMonikon adessiivipasifistisillanne
Monikon adessiivipasifistisillaanMonikon adessiivipasifistisillansa
AblatiivipasifistiseltaAblatiivipasifistiseltani
AblatiivipasifistiseltasiAblatiivipasifistiseltamme
AblatiivipasifistiseltanneAblatiivipasifistiseltaan
AblatiivipasifistiseltansaMonikon ablatiivipasifistisilta
Monikon ablatiivipasifistisiltaniMonikon ablatiivipasifistisiltasi
Monikon ablatiivipasifistisiltammeMonikon ablatiivipasifistisiltanne
Monikon ablatiivipasifistisiltaanMonikon ablatiivipasifistisiltansa
AllatiivipasifistiselleAllatiivipasifistiselleni
AllatiivipasifistisellesiAllatiivipasifistisellemme
AllatiivipasifistisellenneAllatiivipasifistiselleen
AllatiivipasifistisellensaMonikon allatiivipasifistisille
Monikon allatiivipasifistisilleniMonikon allatiivipasifistisillesi
Monikon allatiivipasifistisillemmeMonikon allatiivipasifistisillenne
Monikon allatiivipasifistisilleenMonikon allatiivipasifistisillensa
EssiivipasifistisenaEssiivipasifistisenani
EssiivipasifistisenasiEssiivipasifistisenamme
EssiivipasifistisenanneEssiivipasifistisenaan
EssiivipasifistisenansaMonikon essiivipasifistisina
Monikon essiivipasifistisinaniMonikon essiivipasifistisinasi
Monikon essiivipasifistisinammeMonikon essiivipasifistisinanne
Monikon essiivipasifistisinaanMonikon essiivipasifistisinansa
TranslatiivipasifistiseksiTranslatiivipasifistisekseni
TranslatiivipasifistiseksesiTranslatiivipasifistiseksemme
TranslatiivipasifistiseksenneTranslatiivipasifistisekseen
TranslatiivipasifistiseksensaMonikon translatiivipasifistisiksi
Monikon translatiivipasifistisikseniMonikon translatiivipasifistisiksesi
Monikon translatiivipasifistisiksemmeMonikon translatiivipasifistisiksenne
Monikon translatiivipasifistisikseenMonikon translatiivipasifistisiksensa
Monikon instruktiivipasifistisinAbessiivipasifistisetta
AbessiivipasifistisettaniAbessiivipasifistisettasi
AbessiivipasifistisettammeAbessiivipasifistisettanne
AbessiivipasifistisettaanAbessiivipasifistisettansa
Monikon abessiivipasifistisittaMonikon abessiivipasifistisittani
Monikon abessiivipasifistisittasiMonikon abessiivipasifistisittamme
Monikon abessiivipasifistisittanneMonikon abessiivipasifistisittaan
Monikon abessiivipasifistisittansaMonikon komitatiivipasifistisine
Monikon komitatiivipasifistisineniMonikon komitatiivipasifistisinesi
Monikon komitatiivipasifistisinemmeMonikon komitatiivipasifistisinenne
Monikon komitatiivipasifistisineenMonikon komitatiivipasifistisinensa
KomparatiivipasifistisempiSuperlatiivipasifistisin
Monikon akkusatiivipasifistisetMonikon akkusatiivipasifistiseni
Monikon akkusatiivipasifistisesiMonikon akkusatiivipasifistisemme
Monikon akkusatiivipasifistisenneMonikon akkusatiivipasifistisensa
AkkusatiivipasifistiseniAkkusatiivipasifistisesi
AkkusatiivipasifistisemmeAkkusatiivipasifistisenne
Akkusatiivipasifistisensa

Luokat