| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kivitän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kivität |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kivitämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kivitätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kivittävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kivitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kivitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kivitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kivitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kivititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kivittivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kivittäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kivitä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kivittäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kivittäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kivittäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kivittäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kivittänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kivittänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kivittänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kivittänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kivittänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kivittänevät |