| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | paloilmaisimet | Genetiivi | paloilmaisimen |
| Monikon genetiivi | paloilmaisimien | Monikon genetiivi | paloilmaisinten |
| Partitiivi | paloilmaisinta | Monikon partitiivi | paloilmaisimia |
| Inessiivi | paloilmaisimessa | Monikon inessiivi | paloilmaisimissa |
| Elatiivi | paloilmaisimesta | Monikon elatiivi | paloilmaisimista |
| Illatiivi | paloilmaisimeen | Monikon illatiivi | paloilmaisimiin |
| Adessiivi | paloilmaisimella | Monikon adessiivi | paloilmaisimilla |
| Ablatiivi | paloilmaisimelta | Monikon ablatiivi | paloilmaisimilta |
| Allatiivi | paloilmaisimelle | Monikon allatiivi | paloilmaisimille |
| Essiivi | paloilmaisimena | Monikon essiivi | paloilmaisimina |
| Translatiivi | paloilmaisimeksi | Monikon translatiivi | paloilmaisimiksi |
| Monikon instruktiivi | paloilmaisimin | Abessiivi | paloilmaisimetta |
| Monikon abessiivi | paloilmaisimitta | Monikon akkusatiivi | paloilmaisimet |