| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääkeaineoppi, farmasia | |
| Monikko | kiniinit | Genetiivi | kiniinin |
| Monikon genetiivi | kiniinien | Monikon genetiivi | kiniineiden |
| Monikon genetiivi | kiniineitten | Partitiivi | kiniiniä |
| Monikon partitiivi | kiniineitä | Monikon partitiivi | kiniinejä |
| Inessiivi | kiniinissä | Monikon inessiivi | kiniineissä |
| Elatiivi | kiniinistä | Monikon elatiivi | kiniineistä |
| Illatiivi | kiniiniin | Monikon illatiivi | kiniineihin |
| Adessiivi | kiniinillä | Monikon adessiivi | kiniineillä |
| Ablatiivi | kiniiniltä | Monikon ablatiivi | kiniineiltä |
| Allatiivi | kiniinille | Monikon allatiivi | kiniineille |
| Essiivi | kiniininä | Monikon essiivi | kiniineinä |
| Translatiivi | kiniiniksi | Monikon translatiivi | kiniineiksi |
| Monikon instruktiivi | kiniinein | Abessiivi | kiniinittä |
| Monikon abessiivi | kiniineittä | Monikon akkusatiivi | kiniinit |