| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | pääomanmuodostukset | Genetiivi | pääomanmuodostuksen |
| Monikon genetiivi | pääomanmuodostusten | Monikon genetiivi | pääomanmuodostuksien |
| Partitiivi | pääomanmuodostusta | Monikon partitiivi | pääomanmuodostuksia |
| Inessiivi | pääomanmuodostuksessa | Monikon inessiivi | pääomanmuodostuksissa |
| Elatiivi | pääomanmuodostuksesta | Monikon elatiivi | pääomanmuodostuksista |
| Illatiivi | pääomanmuodostukseen | Monikon illatiivi | pääomanmuodostuksiin |
| Adessiivi | pääomanmuodostuksella | Monikon adessiivi | pääomanmuodostuksilla |
| Ablatiivi | pääomanmuodostukselta | Monikon ablatiivi | pääomanmuodostuksilta |
| Allatiivi | pääomanmuodostukselle | Monikon allatiivi | pääomanmuodostuksille |
| Essiivi | pääomanmuodostuksena | Monikon essiivi | pääomanmuodostuksina |
| Translatiivi | pääomanmuodostukseksi | Monikon translatiivi | pääomanmuodostuksiksi |
| Monikon instruktiivi | pääomanmuodostuksin | Abessiivi | pääomanmuodostuksetta |
| Monikon abessiivi | pääomanmuodostuksitta | Monikon akkusatiivi | pääomanmuodostukset |