| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | taivutuskokeet | Genetiivi | taivutuskokeen |
| Monikon genetiivi | taivutuskokeiden | Monikon genetiivi | taivutuskokeitten |
| Partitiivi | taivutuskoetta | Monikon partitiivi | taivutuskokeita |
| Inessiivi | taivutuskokeessa | Monikon inessiivi | taivutuskokeissa |
| Elatiivi | taivutuskokeesta | Monikon elatiivi | taivutuskokeista |
| Illatiivi | taivutuskokeeseen | Monikon illatiivi | taivutuskokeisiin |
| Monikon illatiivi | taivutuskokeihin | Adessiivi | taivutuskokeella |
| Monikon adessiivi | taivutuskokeilla | Ablatiivi | taivutuskokeelta |
| Monikon ablatiivi | taivutuskokeilta | Allatiivi | taivutuskokeelle |
| Monikon allatiivi | taivutuskokeille | Essiivi | taivutuskokeena |
| Monikon essiivi | taivutuskokeina | Translatiivi | taivutuskokeeksi |
| Monikon translatiivi | taivutuskokeiksi | Monikon instruktiivi | taivutuskokein |
| Abessiivi | taivutuskokeetta | Monikon abessiivi | taivutuskokeitta |
| Monikon akkusatiivi | taivutuskokeet |