| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lähetetyt-kansiot | Genetiivi | lähetetyt-kansion |
| Monikon genetiivi | lähetetyt-kansioiden | Monikon genetiivi | lähetetyt-kansioitten |
| Partitiivi | lähetetyt-kansiota | Monikon partitiivi | lähetetyt-kansioita |
| Inessiivi | lähetetyt-kansiossa | Monikon inessiivi | lähetetyt-kansioissa |
| Elatiivi | lähetetyt-kansiosta | Monikon elatiivi | lähetetyt-kansioista |
| Illatiivi | lähetetyt-kansioon | Monikon illatiivi | lähetetyt-kansioihin |
| Adessiivi | lähetetyt-kansiolla | Monikon adessiivi | lähetetyt-kansioilla |
| Ablatiivi | lähetetyt-kansiolta | Monikon ablatiivi | lähetetyt-kansioilta |
| Allatiivi | lähetetyt-kansiolle | Monikon allatiivi | lähetetyt-kansioille |
| Essiivi | lähetetyt-kansiona | Monikon essiivi | lähetetyt-kansioina |
| Translatiivi | lähetetyt-kansioksi | Monikon translatiivi | lähetetyt-kansioiksi |
| Monikon instruktiivi | lähetetyt-kansioin | Abessiivi | lähetetyt-kansiotta |
| Monikon abessiivi | lähetetyt-kansioitta | Monikon akkusatiivi | lähetetyt-kansiot |