Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈuːrteinen]
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on (yksi tai useampia) uurteita

Taivutusmuodot

MonikkouurteisetMonikkouurteiseni
MonikkouurteisesiMonikkouurteisemme
MonikkouurteisenneMonikkouurteisensa
GenetiiviuurteisenGenetiiviuurteiseni
GenetiiviuurteisesiGenetiiviuurteisemme
GenetiiviuurteisenneGenetiiviuurteisensa
Monikon genetiiviuurteistenMonikon genetiiviuurteisien
Monikon genetiiviuurteisteniMonikon genetiiviuurteisieni
Monikon genetiiviuurteistesiMonikon genetiiviuurteisiesi
Monikon genetiiviuurteistemmeMonikon genetiiviuurteisiemme
Monikon genetiiviuurteistenneMonikon genetiiviuurteisienne
Monikon genetiiviuurteistensaMonikon genetiiviuurteisiensa
PartitiiviuurteistaPartitiiviuurteistani
PartitiiviuurteistasiPartitiiviuurteistamme
PartitiiviuurteistannePartitiiviuurteistaan
PartitiiviuurteistansaMonikon partitiiviuurteisia
Monikon partitiiviuurteisianiMonikon partitiiviuurteisiasi
Monikon partitiiviuurteisiammeMonikon partitiiviuurteisianne
Monikon partitiiviuurteisiaanMonikon partitiiviuurteisiansa
InessiiviuurteisessaInessiiviuurteisessani
InessiiviuurteisessasiInessiiviuurteisessamme
InessiiviuurteisessanneInessiiviuurteisessaan
InessiiviuurteisessansaMonikon inessiiviuurteisissa
Monikon inessiiviuurteisissaniMonikon inessiiviuurteisissasi
Monikon inessiiviuurteisissammeMonikon inessiiviuurteisissanne
Monikon inessiiviuurteisissaanMonikon inessiiviuurteisissansa
ElatiiviuurteisestaElatiiviuurteisestani
ElatiiviuurteisestasiElatiiviuurteisestamme
ElatiiviuurteisestanneElatiiviuurteisestaan
ElatiiviuurteisestansaMonikon elatiiviuurteisista
Monikon elatiiviuurteisistaniMonikon elatiiviuurteisistasi
Monikon elatiiviuurteisistammeMonikon elatiiviuurteisistanne
Monikon elatiiviuurteisistaanMonikon elatiiviuurteisistansa
IllatiiviuurteiseenIllatiiviuurteiseeni
IllatiiviuurteiseesiIllatiiviuurteiseemme
IllatiiviuurteiseenneIllatiiviuurteiseensa
Monikon illatiiviuurteisiinMonikon illatiiviuurteisiini
Monikon illatiiviuurteisiisiMonikon illatiiviuurteisiimme
Monikon illatiiviuurteisiinneMonikon illatiiviuurteisiinsa
AdessiiviuurteisellaAdessiiviuurteisellani
AdessiiviuurteisellasiAdessiiviuurteisellamme
AdessiiviuurteisellanneAdessiiviuurteisellaan
AdessiiviuurteisellansaMonikon adessiiviuurteisilla
Monikon adessiiviuurteisillaniMonikon adessiiviuurteisillasi
Monikon adessiiviuurteisillammeMonikon adessiiviuurteisillanne
Monikon adessiiviuurteisillaanMonikon adessiiviuurteisillansa
AblatiiviuurteiseltaAblatiiviuurteiseltani
AblatiiviuurteiseltasiAblatiiviuurteiseltamme
AblatiiviuurteiseltanneAblatiiviuurteiseltaan
AblatiiviuurteiseltansaMonikon ablatiiviuurteisilta
Monikon ablatiiviuurteisiltaniMonikon ablatiiviuurteisiltasi
Monikon ablatiiviuurteisiltammeMonikon ablatiiviuurteisiltanne
Monikon ablatiiviuurteisiltaanMonikon ablatiiviuurteisiltansa
AllatiiviuurteiselleAllatiiviuurteiselleni
AllatiiviuurteisellesiAllatiiviuurteisellemme
AllatiiviuurteisellenneAllatiiviuurteiselleen
AllatiiviuurteisellensaMonikon allatiiviuurteisille
Monikon allatiiviuurteisilleniMonikon allatiiviuurteisillesi
Monikon allatiiviuurteisillemmeMonikon allatiiviuurteisillenne
Monikon allatiiviuurteisilleenMonikon allatiiviuurteisillensa
EssiiviuurteisenaEssiiviuurteisenani
EssiiviuurteisenasiEssiiviuurteisenamme
EssiiviuurteisenanneEssiiviuurteisenaan
EssiiviuurteisenansaMonikon essiiviuurteisina
Monikon essiiviuurteisinaniMonikon essiiviuurteisinasi
Monikon essiiviuurteisinammeMonikon essiiviuurteisinanne
Monikon essiiviuurteisinaanMonikon essiiviuurteisinansa
TranslatiiviuurteiseksiTranslatiiviuurteisekseni
TranslatiiviuurteiseksesiTranslatiiviuurteiseksemme
TranslatiiviuurteiseksenneTranslatiiviuurteisekseen
TranslatiiviuurteiseksensaMonikon translatiiviuurteisiksi
Monikon translatiiviuurteisikseniMonikon translatiiviuurteisiksesi
Monikon translatiiviuurteisiksemmeMonikon translatiiviuurteisiksenne
Monikon translatiiviuurteisikseenMonikon translatiiviuurteisiksensa
Monikon instruktiiviuurteisinAbessiiviuurteisetta
AbessiiviuurteisettaniAbessiiviuurteisettasi
AbessiiviuurteisettammeAbessiiviuurteisettanne
AbessiiviuurteisettaanAbessiiviuurteisettansa
Monikon abessiiviuurteisittaMonikon abessiiviuurteisittani
Monikon abessiiviuurteisittasiMonikon abessiiviuurteisittamme
Monikon abessiiviuurteisittanneMonikon abessiiviuurteisittaan
Monikon abessiiviuurteisittansaMonikon komitatiiviuurteisine
Monikon komitatiiviuurteisineniMonikon komitatiiviuurteisinesi
Monikon komitatiiviuurteisinemmeMonikon komitatiiviuurteisinenne
Monikon komitatiiviuurteisineenMonikon komitatiiviuurteisinensa
Monikon akkusatiiviuurteisetMonikon akkusatiiviuurteiseni
Monikon akkusatiiviuurteisesiMonikon akkusatiiviuurteisemme
Monikon akkusatiiviuurteisenneMonikon akkusatiiviuurteisensa
AkkusatiiviuurteiseniAkkusatiiviuurteisesi
AkkusatiiviuurteisemmeAkkusatiiviuurteisenne
Akkusatiiviuurteisensa

Luokat