| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | uurteiset | Monikko | uurteiseni |
| Monikko | uurteisesi | Monikko | uurteisemme |
| Monikko | uurteisenne | Monikko | uurteisensa |
| Genetiivi | uurteisen | Genetiivi | uurteiseni |
| Genetiivi | uurteisesi | Genetiivi | uurteisemme |
| Genetiivi | uurteisenne | Genetiivi | uurteisensa |
| Monikon genetiivi | uurteisten | Monikon genetiivi | uurteisien |
| Monikon genetiivi | uurteisteni | Monikon genetiivi | uurteisieni |
| Monikon genetiivi | uurteistesi | Monikon genetiivi | uurteisiesi |
| Monikon genetiivi | uurteistemme | Monikon genetiivi | uurteisiemme |
| Monikon genetiivi | uurteistenne | Monikon genetiivi | uurteisienne |
| Monikon genetiivi | uurteistensa | Monikon genetiivi | uurteisiensa |
| Partitiivi | uurteista | Partitiivi | uurteistani |
| Partitiivi | uurteistasi | Partitiivi | uurteistamme |
| Partitiivi | uurteistanne | Partitiivi | uurteistaan |
| Partitiivi | uurteistansa | Monikon partitiivi | uurteisia |
| Monikon partitiivi | uurteisiani | Monikon partitiivi | uurteisiasi |
| Monikon partitiivi | uurteisiamme | Monikon partitiivi | uurteisianne |
| Monikon partitiivi | uurteisiaan | Monikon partitiivi | uurteisiansa |
| Inessiivi | uurteisessa | Inessiivi | uurteisessani |
| Inessiivi | uurteisessasi | Inessiivi | uurteisessamme |
| Inessiivi | uurteisessanne | Inessiivi | uurteisessaan |
| Inessiivi | uurteisessansa | Monikon inessiivi | uurteisissa |
| Monikon inessiivi | uurteisissani | Monikon inessiivi | uurteisissasi |
| Monikon inessiivi | uurteisissamme | Monikon inessiivi | uurteisissanne |
| Monikon inessiivi | uurteisissaan | Monikon inessiivi | uurteisissansa |
| Elatiivi | uurteisesta | Elatiivi | uurteisestani |
| Elatiivi | uurteisestasi | Elatiivi | uurteisestamme |
| Elatiivi | uurteisestanne | Elatiivi | uurteisestaan |
| Elatiivi | uurteisestansa | Monikon elatiivi | uurteisista |
| Monikon elatiivi | uurteisistani | Monikon elatiivi | uurteisistasi |
| Monikon elatiivi | uurteisistamme | Monikon elatiivi | uurteisistanne |
| Monikon elatiivi | uurteisistaan | Monikon elatiivi | uurteisistansa |
| Illatiivi | uurteiseen | Illatiivi | uurteiseeni |
| Illatiivi | uurteiseesi | Illatiivi | uurteiseemme |
| Illatiivi | uurteiseenne | Illatiivi | uurteiseensa |
| Monikon illatiivi | uurteisiin | Monikon illatiivi | uurteisiini |
| Monikon illatiivi | uurteisiisi | Monikon illatiivi | uurteisiimme |
| Monikon illatiivi | uurteisiinne | Monikon illatiivi | uurteisiinsa |
| Adessiivi | uurteisella | Adessiivi | uurteisellani |
| Adessiivi | uurteisellasi | Adessiivi | uurteisellamme |
| Adessiivi | uurteisellanne | Adessiivi | uurteisellaan |
| Adessiivi | uurteisellansa | Monikon adessiivi | uurteisilla |
| Monikon adessiivi | uurteisillani | Monikon adessiivi | uurteisillasi |
| Monikon adessiivi | uurteisillamme | Monikon adessiivi | uurteisillanne |
| Monikon adessiivi | uurteisillaan | Monikon adessiivi | uurteisillansa |
| Ablatiivi | uurteiselta | Ablatiivi | uurteiseltani |
| Ablatiivi | uurteiseltasi | Ablatiivi | uurteiseltamme |
| Ablatiivi | uurteiseltanne | Ablatiivi | uurteiseltaan |
| Ablatiivi | uurteiseltansa | Monikon ablatiivi | uurteisilta |
| Monikon ablatiivi | uurteisiltani | Monikon ablatiivi | uurteisiltasi |
| Monikon ablatiivi | uurteisiltamme | Monikon ablatiivi | uurteisiltanne |
| Monikon ablatiivi | uurteisiltaan | Monikon ablatiivi | uurteisiltansa |
| Allatiivi | uurteiselle | Allatiivi | uurteiselleni |
| Allatiivi | uurteisellesi | Allatiivi | uurteisellemme |
| Allatiivi | uurteisellenne | Allatiivi | uurteiselleen |
| Allatiivi | uurteisellensa | Monikon allatiivi | uurteisille |
| Monikon allatiivi | uurteisilleni | Monikon allatiivi | uurteisillesi |
| Monikon allatiivi | uurteisillemme | Monikon allatiivi | uurteisillenne |
| Monikon allatiivi | uurteisilleen | Monikon allatiivi | uurteisillensa |
| Essiivi | uurteisena | Essiivi | uurteisenani |
| Essiivi | uurteisenasi | Essiivi | uurteisenamme |
| Essiivi | uurteisenanne | Essiivi | uurteisenaan |
| Essiivi | uurteisenansa | Monikon essiivi | uurteisina |
| Monikon essiivi | uurteisinani | Monikon essiivi | uurteisinasi |
| Monikon essiivi | uurteisinamme | Monikon essiivi | uurteisinanne |
| Monikon essiivi | uurteisinaan | Monikon essiivi | uurteisinansa |
| Translatiivi | uurteiseksi | Translatiivi | uurteisekseni |
| Translatiivi | uurteiseksesi | Translatiivi | uurteiseksemme |
| Translatiivi | uurteiseksenne | Translatiivi | uurteisekseen |
| Translatiivi | uurteiseksensa | Monikon translatiivi | uurteisiksi |
| Monikon translatiivi | uurteisikseni | Monikon translatiivi | uurteisiksesi |
| Monikon translatiivi | uurteisiksemme | Monikon translatiivi | uurteisiksenne |
| Monikon translatiivi | uurteisikseen | Monikon translatiivi | uurteisiksensa |
| Monikon instruktiivi | uurteisin | Abessiivi | uurteisetta |
| Abessiivi | uurteisettani | Abessiivi | uurteisettasi |
| Abessiivi | uurteisettamme | Abessiivi | uurteisettanne |
| Abessiivi | uurteisettaan | Abessiivi | uurteisettansa |
| Monikon abessiivi | uurteisitta | Monikon abessiivi | uurteisittani |
| Monikon abessiivi | uurteisittasi | Monikon abessiivi | uurteisittamme |
| Monikon abessiivi | uurteisittanne | Monikon abessiivi | uurteisittaan |
| Monikon abessiivi | uurteisittansa | Monikon komitatiivi | uurteisine |
| Monikon komitatiivi | uurteisineni | Monikon komitatiivi | uurteisinesi |
| Monikon komitatiivi | uurteisinemme | Monikon komitatiivi | uurteisinenne |
| Monikon komitatiivi | uurteisineen | Monikon komitatiivi | uurteisinensa |
| Monikon akkusatiivi | uurteiset | Monikon akkusatiivi | uurteiseni |
| Monikon akkusatiivi | uurteisesi | Monikon akkusatiivi | uurteisemme |
| Monikon akkusatiivi | uurteisenne | Monikon akkusatiivi | uurteisensa |
| Akkusatiivi | uurteiseni | Akkusatiivi | uurteisesi |
| Akkusatiivi | uurteisemme | Akkusatiivi | uurteisenne |
| Akkusatiivi | uurteisensa |