| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | tihennykset | Genetiivi | tihennyksen |
| Monikon genetiivi | tihennysten | Monikon genetiivi | tihennyksien |
| Partitiivi | tihennystä | Monikon partitiivi | tihennyksiä |
| Inessiivi | tihennyksessä | Monikon inessiivi | tihennyksissä |
| Elatiivi | tihennyksestä | Monikon elatiivi | tihennyksistä |
| Illatiivi | tihennykseen | Monikon illatiivi | tihennyksiin |
| Adessiivi | tihennyksellä | Monikon adessiivi | tihennyksillä |
| Ablatiivi | tihennykseltä | Monikon ablatiivi | tihennyksiltä |
| Allatiivi | tihennykselle | Monikon allatiivi | tihennyksille |
| Essiivi | tihennyksenä | Monikon essiivi | tihennyksinä |
| Translatiivi | tihennykseksi | Monikon translatiivi | tihennyksiksi |
| Monikon instruktiivi | tihennyksin | Abessiivi | tihennyksettä |
| Monikon abessiivi | tihennyksittä | Monikon akkusatiivi | tihennykset |