| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | väärennykset | Genetiivi | väärennyksen |
| Monikon genetiivi | väärennysten | Monikon genetiivi | väärennyksien |
| Partitiivi | väärennystä | Monikon partitiivi | väärennyksiä |
| Inessiivi | väärennyksessä | Monikon inessiivi | väärennyksissä |
| Elatiivi | väärennyksestä | Monikon elatiivi | väärennyksistä |
| Illatiivi | väärennykseen | Monikon illatiivi | väärennyksiin |
| Adessiivi | väärennyksellä | Monikon adessiivi | väärennyksillä |
| Ablatiivi | väärennykseltä | Monikon ablatiivi | väärennyksiltä |
| Allatiivi | väärennykselle | Monikon allatiivi | väärennyksille |
| Essiivi | väärennyksenä | Monikon essiivi | väärennyksinä |
| Translatiivi | väärennykseksi | Monikon translatiivi | väärennyksiksi |
| Monikon instruktiivi | väärennyksin | Abessiivi | väärennyksettä |
| Monikon abessiivi | väärennyksittä | Monikon akkusatiivi | väärennykset |